Komentarz synoptyka: 2024-08-15
O poranku (godzina 5-ta) nasz kraj podzielony jest na dwa typy pogody, na zachodzie i środkowym południu zalega quasi stacjonarny, zafalowany, stary front atmosferyczny o charakterze chłodnym, na mapach synoptycznych określony jako „linia zbieżności kierunku wiatru” ułożony w bruździe niskiego ciśnienia od Kattegatu, gdzie lokuje się fala frontowa, przez Pomorze po Śląsk Opolski i Małopolskę, a dalej na południowy wschód przez Morawy, Słowację i Węgry aż po środkowe Bałkany (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Reszta kraju pozostaje pod wpływem wału wyżowego, którego oś biegnie od Morza Czarnego przez Ukrainę, Białoruś, pogranicze Rosji i krajów bałtyckich (ciśnienie 1020 hPa), Finlandię, Półwysep Kola po Morze Barentsa. Granica pomiędzy nimi biegnie mniej więcej od Pomorza Gdańskiego, zachodnie Mazowsze po Małopolskę i zachodnią Słowację, gdzie lokuje się tzw. „fala frontowa” z burzami i przelotnym deszczem, nasuwająca się nad naszą Małopolskę i Śląsk Opolski. Po wschodniej stronie tego frontu utrzymuje się bezchmurne niebo, temperatura o godzinie 5-tej w interwale 11, 13 stopni, a na stacji meteorologicznej Kozienice zaledwie tylko 8,8ºC, na pozostałym obszarze kraju przeważnie 17, 19 stopni. Wiatr przeważnie południowo wschodni od 4 do 7 km/godz., w centrum kraju i na Pomorzu nieco żwawszy, przeważnie 11 km/godz.
Istotnym elementem sytuacji barycznej jest dobrze rozbudowany klin wyżowy związany ze stacjonarnym wyżem azorskim 1026 hPa, swoim klinem skierowanym na północny wschód przez Zatokę Biskajską, Francję, Szwajcarię, Austrię Górną i Niemcy, w ciągu dnia będzie rozbudowywał się w naszym kierunku, a to sprzyjać będzie redukowaniu wspomnianej zatoki niżowej, nie tylko w warstwie przyziemnej, ale w całej troposferze (www.wetter3.de/animation.html ). Taki rozwój sytuacji barycznej sprzyjać będzie malej aktywności zjawisk pogodowych w ciągu dzisiejszego dnia na znacznym obszarze kraju. Natomiast wspomniane zjawiska konwekcyjne w postaci opadów przelotnych oraz burz, utrzymywać się będą głównie w obszarze wspomnianej fali frontowej na naszym południowym pograniczu, od Małopolski przez Śląsk Opolski po południowe obszary Śląska Dolnego oraz w Sudetach. W drugiej połowie dnia spodziewane jest nasuwanie się słabych, punktowych opadów przelotnych deszczu znad wschodnich Niemiec, uaktywniających się lokalnie na Pomorzu Zachodnim oraz w północnych obszarach Ziemi Lubuskiej, tutaj też występować będą burze. Na pozostałych obszarach kraju, raczej nie będzie warunków do rozwoju konwekcji, nawet płytkiej, a to sprzyjać będzie wzrostowi temperatury z powodzeniem przekraczającej 30 stopni, a dochodzącej na znacznych obszarach kraju nawet do 31, 32 stopni. lokalnie nawet o jeden stopień wyższej, Niceo chłodniej w obszarach występowania wspomnianych opadów. Wraz z rozbudową klina wyżowego stopniowo od zachodu postępować będzie zmiana kierunku wiatru z południowo wschodniego na zachodni.
W porze nocnej, lokalnie w różnych miejscach kraju, nasz model prognozuje występowanie izolowanych burz z intensywnymi opadami deszczu. W porze nocnej temperatura, a zwłaszcza o wschodzie słońca i półtorej godziny później zejdzie nieco poniżej 20-stu stopni.
Jutro spodziewany jest rozwój zjawisk konwekcyjnych z przelotnymi, słabymi opadami deszczu, a w godzinach popołudniowych, w miarę rozwoju konwekcji głębokiej, burz letnich z intensywnymi opadami deszczu i niewykluczone są opady gradu. Zjawiskom tym może towarzyszyć silny, porywisty wiatr. Temperatura w najcieplejszej porze dnia, ponownie, nieznacznie przekroczy 30 stopni, nieco chłodniej w pasie wybrzeża. Dzienne burze utrzymywać się będą w porze nocnej, głównie w dzielnicach wschodnich.
Jarosław Olędzki,
15 sierpnia 2024r., godz. 7.20