Komentarz synoptyka: 2024-08-16
Wczoraj na 23 stacjach meteorologicznych IMGW zarejestrowano temperaturę od 30-stu do 32 stopni, a po takim upalnym dniu, lokalnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz na Mazowszu, na przełomie nocy i dnia temperatura zatrzymała się na poziomie około 20 stopni, co jest namiastką temperatury tropikalnej, a na pozostałym obszarze kraju jest ona nie niższa niż 17 stopni, z wyjątkiem obszarów górskich. Istotną rolę w tym procesie pełniło duże i całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu i lokalne burze, utrzymujące się jeszcze na wschodnim Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie (www.sat24.com/pl-pl/country/pl ). Na pozostałym obszarze kraju dominuje pogodne niebo, a lokalnie występują mgły radiacyjne, zwłaszcza w obszarach występowania opadów w porze dziennej, ograniczające widzialność od 100-tu do 700-miuset metrów. Wiatr jest słaby z kierunków zmiennych, a lokalnie utrzymuje się cisza wiatrowa, tylko na wybrzeżu nieco żwawszy od 7 do 11 km/godz. Ciśnienie atmosferyczne od 1014 hPa na północy do 1018 hPa na południu kraju.
Barycznie jesteśmy w obszarze podwyższonego ciśnienia, z zaakcentowaną zatoką niskiego ciśnienia na wschodzie kraju. To w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, natomiast w swobodnej troposferze (poziom 500 hPa) po zachodniej stronie górnego klina wychodzącego znad Bałkanów w kierunku północnym przez Ukrainę, Białoruś, Zatokę Fińską, Półwysep Kola, a dalej nad Morze Barentsa, w stronę bieguna północnego pomiędzy Spitsbergenem i Nową Ziemią www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). To w tym obszarze, na poziomie 850 hPa (wysokość około 1500 metrów) izoterma +10ºC, w kształcie klina wychodząca w kierunku północnym sięga aż po południowe akweny pomiędzy Morzem Norweskim i Morzem Barentsa. Natomiast izoterma +15ºC sięga na północy aż po Zalew Kuroński, a nad naszym krajem od Warmii po Łużyce, a na południu aż po Baleary na zachodnich akwenach Morza Śródziemnego. Już w ciągu najbliższej doby klin ten będzie redukowany na północy i południu Europy. W tym samym czasie nad naszym krajem bez większych zmian. Nadal pozostawać będziemy w gorącej, by nie powiedzieć upalnej masie mocno wygrzanego powietrza pochodzenia polarnego, kontynentalnego.
Zmiana przepływu powietrza w całej troposferze na południowo zachodni, powoduje stopniowe ustępowanie wspomnianych burz z opadami deszczu znad dzielnic wschodnich oraz zachmurzenia frontowego poza naszą granicę. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie, przy rozwijającej się płytkiej konwekcji. W ciągu dnia, a zwłaszcza w drugiej jego połowie, lokalnie z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka, z burzami i przelotnymi opadami deszczu o dużej intensywności, utrzymująca się także w porze nocnej. Temperatura maksymalna na znacznym obszarze kraju 30, 32 stopnie, nieco chłodniej, 27, 28 stopni na krańcach północnych oraz w obszarach górskich, stosownie do wyniesienia terenowego. Rozbudowanym chmurom burzowym Cb, towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr.
W porze nocnej z powodzeniem utrzymywać się będą zjawiska konwekcyjne, z burzami i intensywnymi opadami deszczu głównie na wschodzie i południu kraju, utrzymujące się przez całą noc aż do rana, a także w ciągu jutrzejszego dnia, lokalnie utrzymujące się w nocy z soboty na niedzielę. Po gorącym i upalnym dniu, noc także gorąca, głównie w dzielnicach centralnych na poziomie 20, 22 stopnie, na pozostałym obszarze kraju 17, 19 stopni.
Jutro, przy niezmiennym napływie gorącego powietrza od południowego zachodu, temperatura na znacznym obszarze może być nieco wyższa od tej z dnia dzisiejszego, tylko krańce północne i zachodnie nieco chłodniejsze. Także wewnątrz masowe zjawiska konwekcyjne z burzami i intensywnymi opadami deszczu, będą występować punktowo.
Jarosław Olędzki,
16 sierpnia 2024r., godz. 7.20