Komentarz synoptyka: 2024-08-22

Południowa i centralna część kraju znajduje się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, natomiast północna część Polski wciąż pozostaje pod wpływem niskiego ciśnienia związanego z wieloośrodkowym Niżem Islandzkim. Dzieje się tak, ponieważ w przyziemnym polu barycznym Wyż Azorski stopniowo, przez południowe regiony Europy łączy się wałem z wyżem znad Rosji. Proces ten widoczny jest również na mapach poziomu 850 hPa, a wyżej, w górnym polu geopotencjału po przejściu zatoki niżowej izohipsy zaczynają układać się coraz bardziej równoleżnikowo i adwekcja z północno-zachodniej powoli skręca na zachodnią.

W ciągu dnia przez wyższe szerokości geograficzne, czyli przez rejon południowej Skandynawii i Bałtyku, przechodzić będzie linia frontu ciepłego związanego z kolejnym ośrodkiem Niżu Islandzkiego. W związku z tą strefą frontu zachmurzenie od rana na zachodzie duże, a w północno-zachodniej części kraju mogą również wystąpić opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju choć teraz jeszcze jest pogodnie to wielkość zachmurzenia będzie wzrastać i dopiero pod koniec dnia niebo w wielu regionach ponownie zacznie się rozpogadzać. Temperatura maksymalna na przeważającej części kraju wyniesie od +21°C do +23°C. Wiatr z kierunków zachodnich, na południu będzie słaby, a w centrum i na północy umiarkowany z usileniami.

Adwekcja w drugiej części dnia zacznie skręcać z zachodniej na południowo-zachodnią i już nocą ponownie zaczną do nas docierać cieplejsze masy powietrza. W centrum i na północy kraju, gdzie niebo w znacznej mierze wciąż przesłaniać będą chmury temperatura spadnie do +16°C / +14°C, na pozostałym obszarze przy bezchmurnym niebie odnotujemy minimalną temperaturę na poziomie +13°C / +11°C. Po jednodniowym ochłodzeniu od jutra czeka nas kolejna fala upałów, która wpłynie do nas od południowego zachodu i osiągnie swe maksimum w zależności od regionu w sobotę lub niedzielę.

Aleksandra Kulpińska, 22 sierpnia 2024 r.

Udostępnij artykuł