Komentarz synoptyka: 2024-09-01

Na znacznym obszarze kraju mamy rześki poranek za sprawą adwekcji chłodnego, by nie powiedzieć zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, zaciągniętego krótką drogą znad Skandynawii, w tylnej, chłodnej stronie niewielkiego ośrodka niżowego (1015 hPa) znad południowej Finlandii i dobrze rozbudowanego wyżu, zbudowanego w zimnym powietrzu arktycznym (1030 hPa), lokującym swoje centrum nad południową Norwegią, a mającym kształt rogala, od północnej Skandynawii po Skandynawię południową, Jutlandię, południowy Bałtyk i niemal cały obszar naszego kraju (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Na przełomie dnia i nocy, na Pomorzu oraz na Mazurach temperatura spadła nieco poniżej 10 stopni, o godzinie 5-tej w Resku zarejestrowano 8,0ºC, a w Kętrzynie 8,7ºC, pod rozproszonym zachmurzeniem będącym w orbicie wspomnianego niżu. Natomiast na południowym wschodzie, pozostającym pod resztkami zachmurzenia frontowego, dokąd jeszcze nie dotarło powietrze arktyczne, temperatura zatrzymała się na poziomie 18, 19 stopni, po wczorajszej temperaturze na poziomie 30, 32 stopni. Na pozostałym obszarze kraju strefowo od 11-stu do 16-stu stopni.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego’. Na południu kraju utrzymywać się będzie bezopadowe zachmurzenie frontowe, w godzinach popołudniowych w wysokich partiach gór nasz model prognozuje konwekcyjne opady deszczu oraz burze, zanikające w pierwszej połowie nocy. Na północy kraju utrzymywać się będzie bezopadowe zachmurzenie warstwowo-kłębiaste i kłębiaste, w strefie mało aktywnego frontu drugorzędnego. Na pozostałym obszarze dominować będzie pogodne niebo. Temperatura ułożona strefowo od 22, 23 stopni na północy kraju do 26, 28 stopni na południu i południowym wschodzie. Wiatr przeważnie północno wschodni, słaby i umiarkowany.

Noc już nie tak chłodna jak miniona, temperatura od 10, 12 stopni w dzielnicach północnych, do 15, 16 stopni na południu kraju, pod bezopadowym zachmurzeniem mało aktywnego, quasi stacjonarnego frontu o charakterze chłodnym. W tym samym czasie w rozkładzie ciśnienia postępować będzie istotna przebudowa tego pola. Centrum wyżu znad Norwegii przesuwać się będzie nad Półwysep Kola, a po jego południowych obrzeżach wspomniany niewielki niż znad Finlandii przesuwać się będzie po obrzeżach wyżu w kierunku południowo zachodnim nad południową Szwecję, z postępującym procesem wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym i w ciągu jutrzejszego dnia proces wypełnia go zupełnie dobiegnie do końca. Zatem, w tym samym czasie dokona się generalna przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Zmieniać się będzie przepływ powietrza na południowo wschodni, a to oznacza przesuwanie się resztek zachmurzenia frontowego w kierunku północno zachodnim, a za nim nasuwać się będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego i powrócą upały.


Jarosław Olędzki,
1 września 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł