Komentarz synoptyka: 2024-09-11
Za nami już upalna i sucha pierwsza dekada września, w trakcie której zanotowaliśmy rekordy temperatury, jakie w tym okresie nie występowały wcześniej, jak i rekordy niskich stanów wody w rzekach, „zazieleniła” się też mapa zagrożenia pożarowego w lasach. Front chłodny, który wczoraj przemieszczał się nad nami z niezbyt obfitymi opadami deszczu odsunął się nad Białoruś i Ukrainę , powstrzymywany jednak przez regenerujący się wyż nad Rosją.
Pogoda w naszym regionie kształtowana będzie w najbliższych dniach przez coraz aktywniejsze procesy frontogenazy i cyklogenezy nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym. Głęboki niż nad Morzem Norweskim powoli wypełnia się i migruje na północ, a związana z nią zatoka, pogłębiając się rozprzestrzenia się na południe. Na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd obserwujemy związaną z niżem strefę zachmurzenia frontu chłodnego, który przez Skandynawię, Niemcy, Biskaje rozciąga się nad północny Atlantyk z formującym się kolejnym zaburzeniem falowym. W napływającej za frontem chłodnej masie powietrza formują się obszary komórek konwekcyjnych, które możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .
Jak łatwo zauważyć, front ten zbliża się nieuchronni ku naszym zachodnim granicom. Możemy to obserwować na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu (niestety, tylko w starszej wersji wizualizacji wyników modelu UM). Południkowa cyrkulacja z adwekcją ciepłej masy zostaje stopniowo, w godzinach okołopołudniowych, wypierana chłodniejszym napływem z kierunków zachodnich. W związku z tym możemy oczekiwać w zachodniej części kraju dużego zachmurzenia z niezbyt intensywnymi opadami deszczu, na pozostały obszarze kraju małego lub umiarkowanego, bez opadów.
Słabnąca dzisiaj nad naszym regionem aktywność frontu nie oznacza jego zaniku. Napływ chłodniejszej masy powietrza w tylnej części zatoki rejon Morza Śródziemnego, nad który przemieszcza się front generować będzie proces cyklogenezy. Aktywować się bezie również jutro, związany z powstającym nad Zatoka Genuańska niżem odcinek frontu, który jutro od południowego zachodu przyniesie opady w pasie od Dolnego Śląska po Zatokę Gdańską. Druga połowa tygodnia i weekend upłyną pod znakiem pochmurnej, deszczowej aury z intensywnymi opadami deszczu i burzami, znacznym kontrastem temperatury między wschodnimi a zachodnimi regionami kraju.
Przyczyną tego będzie formujący się nad Morzem Śródziemnym górny (500 hPa) niż, zasilany z jednej strony chłodnym powietrzem z północy, z drugiej zaś ciepłym i wilgotnym, zalegającym nad przegrzanym akwenem śródziemnomorskim. W drugiej połowie tygodnia znajdziemy się w zasięgu jego cyklonalnej cyrkulacji i jej efektami z postaci intensywnych opadów i burz: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202409101200&projection=opencharts_europe&valid_time=202409140300 .
Sezonowa prognoza ludowa: „Jeśli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha”
Ryszard Klejnowski
11 września, środa, 255 dzień 2024 roku: 7:30