Komentarz synoptyka: 2024-09-14

Nad Polską w dalszym ciągu utrzymuje się strefa frontowa, oddzielająca dwie różne masy powietrza: ciepłą i suchą na wschodzie Europy oraz chłodniejszą i wilgotniejszą na zachodzie kontynentu. Strefa ta związana jest z pogłębiającym się wieloośrodkowym niżem "ANETT", którego centrum, z ciśnieniem 1002hPa, znajduje się obecnie nad Rumunią. Prognozy wskazują, że niż będzie przemieszczał się w kierunku Słowacji i południowych regionów Polski. Jest on wciąż intensywnie zasilany jest ciepłymi i wilgotnymi masami z akwenu Morza Śródziemnego. Na mapach wyższej topografii barycznej widoczne są chłodne masy powietrza polarnego, które za sprawą silnego prądu strumieniowego, wspomnianego we wcześniejszym komentarzu, dotarły aż do południowych obszarów Europy.

Temperatury maksymalne w niektórych regionach Austrii, Słowenii czy Chorwacji wyniosą dziś zaledwie +8°C do +12°C. Pokazuje to, jak bardzo chłodne powietrze wpłynęło na ten rejon, gdzie temperatury wody w Adriatyku dochodzą nawet do +25°C/+26°C. Głębokie południowe niże często prowadzą do silnych opadów deszczu w krajach Europy południowej i centralnej. Największe opady prognozowane są dziś w Austrii, Czechach, na Słowacji oraz w południowych regionach Polski.

W Polsce zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Najpogodniejsza aura, z przejaśnieniami, prognozowana jest dla województw zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz Podlasia. Największe zachmurzenie frontowe, wraz z opadami, wystąpi od Warmii i Mazur, przez Kujawy, Łódzkie, aż po południowe regiony kraju. Najintensywniejsze opady deszczu, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, prognozowane są na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski, Opolszczyźnie, Łódzkiem, południu Mazowsza, Śląsku i Małopolsce. W części wschodniej możliwe są burze. Najwyższe temperatury dziś wystąpią na Suwalszczyźnie, Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie słupki rtęci osiągną +22°C/+25°C. Najchłodniej będzie w południowej części Dolnego Śląska, gdzie temperatura wyniesie jedynie +11°C/+13°C.

Krzysztof Maksimiuk, 14 września 2024 r.

Udostępnij artykuł