Komentarz synoptyka: 2024-09-17

Po paru poprzednich dniach z dominacją niskiego ciśnienia przez „niż genueński”, który sprowadził niebywale intensywne, nawalne opady deszczu nad naszym południowym zachodzie i oczywiście u naszych południowych sąsiadów, który sprowadził powódź błyskawiczną, a z uwagi jej ogrom tzw. „powódź tysiąclecia”. Już we wczorajszym dniu zarysowała się zmiana w polu ciśnienia i polu geopotencjału, poprzez rozbudowywanie się po jego północnej stronie wału wyżowego, wypierającego niż do swojego matecznika nad Morzem Liguryjskim, a który w niedługim czasie, ulegnie dyssypacji i ślad po nim zaniknie nad rozległymi akwenami Morza Śródziemnego. W tym samym czasie postępować będzie proces fuzji dwóch wyżów, atlantyckiego z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich (1033 hPa) i wyżu kontynentalnego (1037 hPa) znad pogranicza rosyjsko-kazachskiego. U nas o poranku ciśnienie wysokie, charakterystyczne dla wyżu od 1020 hPa na południu i południowym wschodzie do 1026 hPa na północy kraju. Stacje meteorologiczne IMGW nie rejestrują opadów, ale rejestrują mgły w pasie wybrzeża środkowego, a także w Koszalinie, spowodowane naniesieniem wilgotnego powietrza znad morza przez wiatr północno wschodni, nad chłodniejsze podłoże z temperaturą około 11, 13 stopni, a lokalnie (Łeba) zaledwie 9 stopni. Na znacznym obszarze kraju utrzymuje się bezchmurne niebo, tylko na południu jeszcze utrzymują się bezopadowe chmury pozostające w orbicie wspomnianego niżu. Temperatura o godzinie 6-tej przeważnie 12, 14 stopni, a w Kozienicach tylko 9 stopni, co jest charakterystyczne przy północno wschodniej adwekcji powietrza.

W ciągu dnia postępować będzie umacnianie się wspomnianego wału wyżowego, powodujące u nas wzrost ciśnienia i redukowanie cyklonalnego ugięcia izobar na mapach synoptycznych, a to sprzyjać będzie ustępowaniu resztek zachmurzenia raczej bezopadowego znad naszego południa z wyłączeniem Niziny Szczecińskiej. Ale znad Wołynia z przyległościami spodziewane jest nanoszenie zachmurzenia piętra średniego, a rozprzestrzeniającego się w głąb kraju przez wiatr zawiewający ze wschodu na tym poziomie. Temperatura przeważnie w interwale 25, 26 stopni, lokalnie nawet 27 stopni. Nieco chłodniej będzie w pasie wybrzeża oraz na południu kraju przy wspomnianym zachmurzeniu, tutaj jeszcze 22, 24 stopnie i lokalnie możliwe są słabe opady deszczu. Wiatr północno wschodni przeważnie umiarkowany.

W porze nocnej, na uwagę zasługuje nasuwanie się niskiego zachmurzenia St oraz towarzyszących mgieł w strefie starego, mało aktywnego frontu o charakterze chłodnym, rozprzestrzeniającego nad całe Pomorze, Ziemię Lubuską, a także na południowym zachodzie i środkowym południu, w obszarach zalanych wodą opadową z poprzednich dni. Ich stopniowe wyparowywanie będzie postępowało w parę godzin po wschodzie słońca, a na północnym zachodzie mogą utrzymywać się do godzin przedpołudniowych. Temperatura przeważnie 14, 15 stopni, nieco chłodniej, 12, 13 stopni na południu kraju, przy braku zachmurzenia piętra niskiego, ale pod wspomnianym zachmurzeniem piętra średniego. Wiatr nadal północno wschodni słaby.

Z kolei jutro spodziewane jest w godzinach popołudniowych, nasuwanie się rozproszonego zachmurzenia kłębiastego, z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami znad Białorusi i Ukrainy, w niewielkim obszarze tzw. „kropli chłodu” z temperaturą -20 stopni na poziomie 500 hPa (FL180), obecnie lokującego się w rejonie tzw. "trójkąta granicznego" pomiędzy Białorusią, Ukrainą i Rosją. Dwie doby później lokować się będzie ona na pograniczu Francji, Belgii i Luksemburga. Jutro temperatura podobnie jak dzisiaj, przeważnie 24, 26 stopni, nieco niższa na południu kraju 22, 23 stopnie. Wiatr nadal północno wschodni, umiarkowany, ale w czasie burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 70, 90 km/godz., z tendencją do słabnięcia w porze nocnej. W porze nocnej burze i opady przesuwające się w głąb kraju, będą stopniowo słabły i zanikały, a lokalnie utrzymają się aż do schyłku nocy.


Jarosław Olędzki,
17 września 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł