Komentarz synoptyka: 2024-09-23
Sygnalizowana w poprzednich komentarzach przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz geopotencjału w swobodnej troposferze jest realizowana, nad nasze dzielnice zachodnie już w porze nocnej nasunęły się pierwsze chmury piętra wysokiego (Ci i Cc), będące zwiastunami nadciągającej zmiany warunków pogodowych. Dzisiaj rozprzestrzeniać się one będą na cały obszar kraju, a w tym samym czasie postępować będzie proces obniżania się ciśnienia, na zachodzie już z wartością 1013 hPa, a na wschodzie 1018 hPa, a po upływie doby na wschodzie do wartości 1013, 1014 hPa, a na zachodzie do 1008 hPa i stale pozostawać będziemy po wschodniej stronie zatoki niżowej z frontem okluzji o charakterze chłodnym. O poranku mamy mocno zróżnicowany rozkład temperatury, z najniższymi wartościami 6, 8 stopni od Pomorza, przez Kujawy, Ziemię Łódzką po całą Małopolskę, a na wschodzie kraju od Suwalszczyzny, Białostocczyzny po Lubelszczyznę przy bezchmurnym niebie. Na pozostałym obszarze kraju temperatura 11, 13 stopni, a w pasie Wybrzeża Gdańskiego nawet 14 stopni, pod nasuwającym się zachmurzeniem piętra wysokiego, a na północnym wschodzie (Warmia i Mazury) pod ławicami chmur piętra średniego (Ac) oraz lokalnie z mgłami radiacyjnymi.
Stopniowo dostajemy się w zasięg płytkiego niżu 1007 hPa, lokującego swoje centrum nad południową Anglią, którego front okluzji chłodnej lokuje się na rubieży, nad Francją od Pikardii na północy po Langwedocję na południu, a dalej przez zachodnie akweny Morza Śródziemnego po północno wschodnią Algierię. Nadal pozostawać będziemy w dotychczasowej masie powietrza polarnego o cechach kontynentalnych. W ciągu dnia pogodnie, ale nie bezchmurnie, dość szybko rozprzestrzeniać się będzie wspomniane zachmurzenie piętra wysokiego (Ci) oraz ławice chmur średnich (Ac) nasuwających się znad Czech i Saksonii. Nadal ciepło, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie w interwale 22, 24 stopnie, na krańcach wschodnich nawet 25, 26 stopni, najchłodniej na południowym zachodzie, tylko 20, 21 stopni. Wiatr przeważnie południowo wschodni, słaby i umiarkowany.
Noc pogoda, ale ze wspomnianym zachmurzeniem, głównie piętra wysokiego, natomiast w drugiej połowie nocy, na północnym zachodzie spodziewane są mgły radiacyjne, ograniczające widzialność do 300, 100 metrów, oraz spodziewane są także niskie chmury warstwowe (St). Temperatura w najchłodniejszej porze doby, tj. w półtorej godziny po wschodzie słońca, przeważnie w interwale 12, 14 stopni. Wiatr niezmiennie południowo wschodni, przeważnie słaby.
Jutro postępująca znad Niemiec i Czech zmiana warunków pogodowych, nasuwać się będzie grube zachmurzenie frontowe, prowadzące już od godzin przedpołudniowych opady deszczu o zróżnicowanym natężeniu, od słabego do umiarkowanego, miejscami także opadów przelotnych, a lokalnie, w drugiej połowie dnia niewykluczone są słabe burze. W przedniej części zatoki niżowej zwiększać się będzie gradient baryczny, generujący wzrost prędkości wiatru, porywistego, w porywach, dochodzącego do 50, 70 km/h Wraz z przesuwaniem się frontu, w tylnej jego części postępować będzie wymiana, wspomnianej wcześniej, ciepłej, a zarazem suchej masy powietrza polarnego o cechach kontynentalnych, na chłodniejsze powietrze też polarne, ale o cechach morskich, w którym z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja dynamiczna z przelotnymi opadami deszczu, a także postępujące ochłodzenie. Wartości temperatury odpowiednio od masy powietrza, jeszcze ciepłej przed frontem sięgająca 25, 27 stopni i 21, 23 stopni za frontem, lokalnie na południowym zachodzie nawet do około 19, 18 stopni.
Jarosław Olędzki,
23 września 2024r., godz. 7.20