Komentarz synoptyka: 2024-09-29
Na krótko, dzisiaj i jutro, zagości dzisiaj nad nami układ wyżowy, który zapewni nam na ogół słoneczną, lecz chłodną aurę, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, większym na północy i południowym wschodzie, gdzie możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych, nie obniżając zbytnio temperatury odczuwalnej, ta „przyrządowa” kształtować się będzie w okolicach 13-15°C. Nadchodząca noc, przy małym zachmurzeniu lub bezchmurnym niebie przyniesie spadki temperatury do 3-5°C. Jutro, umacniający się do 1030 - 1035 hPa wyż przemieści się na północny wschód, nadal jednak pozostaniemy pod jego wpływem, z pogodą podobną do dzisiejszej, na ogół bez opadów.
Jak możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd zafalowany front chłodny przemieścił się na wschód, tylko nad południowo wschodnimi regionami zaznaczy się w polu zachmurzenia, z możliwymi słabymi opadami przelotnymi. Z północnego zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego, objawiająca się komórkową struktura zachmurzenia przez chmury Stratocumulus i Cumulus o niewielkim rozwoju pionowym, ograniczonym inwersją osiadania w wyżu: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 .
W przeciwieństwie do pogodowego :wyciszenia” pogody nad centralnym regionami kontynentu, nad Atlantykiem zachodzą dynamiczne procesy cyklogenetyczne. Ku Wyspom Brytyjskim szybko zmierza głęboki niż, z układem okludujących się frontów. Jego front chłodny łączy się z formującym się z cyklonu tropikalnego ISAAC głębokim (968 hPa) niżem, który migrując na wschód stanie się zalążkiem kolejnego, aktywnego atlantyckiego niżu. O wysokiej aktywności tego ex-tropikalnego niżu świadczą widoczne na zdjęciach wyładowania atmosferyczne.
Wspomniany niż z rejonu Wysp Brytyjskich już we wtorek dotrze nad kontynent, a związana z nim strefa frontowa z opadami obejmować będzie południowe i zachodnie regiony naszego kraju, w następnych dnia cały jego obszar.
Obserwowane przy powierzchni ziemi zmiany pola ciśnienia towarzyszą ewolucji pól geopotencjału w troposferze, szczególnie w jej dolnej połowie. Jak zauważamy na mapach topografii na przykład poziomu 500 hPa „odcięty” w zatoce niżów okołobiegunowych górny niż znad Wysp Brytyjskich wędruje z zatoką na wschód. Zgodnie z prognozą, w dniach 2-4 października jego centrum będzie zalegało nad naszym krajem; co będzie skutkowało zwiększonym prawdopodobieństwem opadów w cały kraju.
Ryszard Klejnowski
29 września, niedziela, 273 dzień 2024 roku: 7:15