Komentarz synoptyka: 2024-10-08
Niemal cały kontynent europejski objęty jest cyklonalną cyrkulacją niżu znad zachodnich krańców Wysp Brytyjskich, który wypełniając się migruje powoli nad Morze Północne. Związana z nim strefa frontowa przebiega południkowo od Jutlandii po Morze Śródziemne i kraje Maghrebu; możemy ją obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ Widoczna jest duża aktywność burzowa i intensywne opady na pofalowanym froncie chłodnym.
Nowym, charakterystycznym obiektem na animacji satelitarnej jest układ chmurowy ex-tropikalnego cyklonu KIRK, zmierzającego szybko ku Zatoce Biskajskiej, nad którą powinien pojawić się jutro. Według map UKMO ciśnienie w jego centrum o godzinie 00 UTC wynosiło 966 hPa. Rozciągające się nad Półwysep Iberystki pasmo chmurowe związane jest z gałęzią prądu strumieniowego o prędkości w osi rzędu 240 km/h. W następnych dniach ex-KIRK wejdzie w orbitę cyrkulacyjną niżu znad Morza Północnego a we czwartek przewędruje nad Półwysep Skandynawski, „zahaczając” swoim wschodnim sektorem zachodnią połowę naszego kraju z opadami i porywistym wiatrem, szczególnie w górach, na Pomorzu i Bałtykiem.
Dzisiaj obszar naszego kraju będzie objęty wschodnim sektorem niżu Znad Wysp Brytyjskich, w ciepłym jego wycinku. Napływająca z kierunków południowych ciepła masa powietrza przy małym i umiarkowanym zachmurzeniu sprawi, że temperatura wzrośnie do 15-17°C na północnym wschodzie 20-22°C na południu. Na północnym zachodzie i zachodzie w godzinach popołudniowych i w nocy wzrastać będzie zachmurzenie, wystąpią opadu deszczu, przemieszczające się na wschód, obejmując jurto obszar niemal całego kraju. Słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków południowych nie będzie zbytnio obniżał temperatury odczuwalnej. Silniejszy i porywisty wiatr, nawet do 100 i więcej km/h powieje jutro i w czwartek górach.
We wczorajszym komentarzu zwracałem uwagę na strefy znacznych gradientów temperatury w dolnej połowie troposfery, jako obszarów powstawania i rozwoju układów niżowych. Obszary te są dobrze wyrażane na mapach topografii względnej TW 500/1000 hPa. Im większa grubość warstwy wyrażonej w hPa, tym wyższa jest jej średnia temperatura, a im większe zagęszczenie izohips TW tym większy gradient temperatury średniej. Sprzyja to rozwojowi procesów fronto- i cyklogenezy, co możemy obserwować na kolejnych sekwencjach map prognostycznych ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202410071200&projection=opencharts_europe&valid_time=202410081200 .
Ryszard Klejnowski
8 października, wtorek, 281 dzień 2024 roku; 7:10