Komentarz synoptyka: 2024-10-09

Po ostatnich przekształceniach pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodniej troposferze, niemal cały kontynent europejski jest w zasięgu cyklonalnej cyrkulacji z ośrodkami niżowymi lokującymi się nad Morzem Północnym, blisko południowej Norwegii, nad Wyspami Brytyjskimi oraz zbliżającym się do Zatoki Biskajskiej byłym ex-tropikalnym cyklonem KIRK. To tuż przy zachodnich obszarach kontynentu, a nad kontynentem, od południowej Skandynawii w kierunku południowym rozciągnięta jest strefa zachmurzenia frontowego po zachodnie obszary Półwyspu Bałkańskiego pod prądem strumieniowym, a dalej przez centralne akweny Morza Śródziemnego po Algierię, z wyraźną tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim. Natomiast to zachmurzenie frontowe przemieszcza się wzdłuż frontu od południa w kierunku północnym, opływając górny klin wyżowy wychodzący znad Turcji aż po kraje bałtyckie i Zatokę Fińską. Natomiast Francję i Półwysep Iberyjski przykrywa zachmurzenie dość szybko przemieszczającego się wspomnianego ex-tropikalnego cyklonu KIRK, przesuwającego się dość szybko pod prądem strumieniowym wzdłuż równoleżnika 50-tego. To pod jego naporem oraz nasuwaniem się rozległej, górnej zatoki w polu geopotencjału, górny klin przesuwać się będzie w kierunku wschodnim, a razem z nim wspomniane zachmurzenie frontowe.

O poranku niemal cały obszar kraju znajduje się pod dużym, a na krańcach zachodnich całkowitym zachmurzeniem związanym ze wspomnianym frontem, wyraźnie ulegającym zafalowaniu nad Austrią i Czechami, przemieszczającego się wzdłuż frontu. Opady frontowe występujące na zachodzie kraju, nie tworzą zwartej strefy opadowej lecz przesuwające się „opady punktowe”, charakterystyczne dla chmur Cb, lub zafalowań zachmurzenia frontowego. O godzinie 6-tej występowały nad Niziną Szczecińską z przyległościami, przy intensywności 5-10 mm w ciągu jednej godziny, z tendencją do wychodzenia nad Bałtyk. Następna taka strefa opadów występuję nad Austrią i Czechami z tendencją do przesuwania się w kierunku północnym, ale cała strefa frontowa niebawem zacznie przesuwać się w kierunku wschodnim, a opady już nie będą tak intensywne jak na Nizinie Szczecińskiej. W godzinach około południowych prognozowana jest ona na rubieży: Mazury – Małopolska, a w miarę upływu czasu opady przesuwające się na północny wschód będą słaby i rozpraszały się i zanikały. Wiatr zmieniać będzie kierunek z południowo wschodniego na południowo zachodni. Za frontem przejściowo spodziewane są duże rozpogodzenia aż do nieba bezchmurnego, w obszarze kompensacji ciśnienia pod klinem wyżowym, w drugiej połowie dnia redukowany nasuwającym się wspomnianym ex-tropikalnym cyklonem KIRK, będący już tylko niżem przesuwającym się od pogranicza Francji i Niemiec po Meklemburgię na przełomie nocy i dnia. Po ciepłej nocy, o poranku z temperaturą dwucyfrową od 13, 14 stopni na północy kraju, do 18, 19 stopni w Małopolsce, w ciągu dnia zróżnicowana. Najcieplejszy pozostanie wschód kraju jeszcze przed wspomnianym frontem, tutaj jeszcze 22, 23 stopnie, w strefie frontowej najchłodniej 16, 18 stopni, lokalnie, w Małopolsce i na Mazurach około 15 stopni. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie 20, 22 stopni, chłodniej w pasie wybrzeża około 18 stopni.

Jutro nasz model nie prognozuje istotnych opadów deszczu, podczas przesuwania się niżu nad zachodnie akweny Bałtyku i południowej Szwecji. Wiatr ponownie zmieni kierunek na południowo wschodni z tendencją do nasilania się i zwiększać się będzie gradient baryczny. W godzinach przedpołudniowych, kiedy niż będzie nad Bałtykiem, znad Niemiec nasuwać się będzie do nas zatoka niżowa z frontem chłodnym, wiatr zmieniać będzie kierunek na zachodni, a jego prędkość wyraźnie będzie się zwiększać, w porywach dochodząc do 70, 90 km/h, w pasie wybrzeża i na południowym Bałtyku dochodzący nawet do 100, 120 km/h. Nasz model prognozuje słabe opady deszczu w dzielnicach zachodnich, a dopiero na przełomie dnia i nocy na południu kraju, a w nocy uaktywniające się od Śląska Górnego i Małopolski w kierunku Mazur, mocniej popada w Karpatach. W drugiej części nocy opady będą się uaktywniały, a na przełomie dnia i nocy padać będzie od Suwalszczyzny po całe Karpaty. Za frontem napływać będzie chłodniejsza masa powietrza polarnego o cechach morskich o umiarkowanym potencjale chwiejności, w której z powodzeniem rozwijać się będzie słaba i umiarkowana konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Noc z temperaturą wyrównaną, na poziomie 12, 14 stopni, natomiast w dzień na poziomie 20, 22 stopnie, lokalnie 17, 19 stopni


Jarosław Olędzki,
9 października 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł