Komentarz synoptyka: 2024-10-10

Po wczorajszych i nocnych przekształceniach pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze, nadal pozostajemy w stosunkowo ciepłej masie powietrza pochodzenia polarnego, mocno zmodyfikowanego przez podłoże kontynentalne, podczas przesuwania się go od południa w kierunku północnym, po wschodniej stronie głównego frontu atmosferycznego, prowadzonego przez ex-tropikalny cyklon KIRK, przemieszczający się znad Zatoki Biskajskiej w kierunku północno wschodnim. O północy był on już nad środkowymi Niemcami, niebawem będzie opuszczał Niemcy kierując się nad Zelandię z przyległościami, a w południe spodziewany jest już nad południową Szwecją, z tendencją do pogłębiania się, natomiast na przełomie dnia i nocy wchodzącego nad Svealand na wysokości Wysp Alandzkich, a do rana będzie już nad północną Szwecją. Wchodzenie nad nasze dzielnice jego zatoki niżowej z frontem chłodnym, prowadzącym słabe i rozproszone opady deszczu jednostajnego spodziewane są na godziny około południowe, a tuż za nimi nasuwać się będą wewnątrz masowe opady deszczu przelotnego, lokalnie utrzymujące się także w porze nocnej. Natomiast u schyłku dnia i w nocy znad Czech nasuwać się będą umiarkowane opady deszczu na fali frotowej przesuwającej się znad Austrii w kierunku Słowacji, północno wschodnich Węgier, Podola i Podkarpacia. Po jego zachodniej, chłodnej stronie, w mocno zmodyfikowanym podłożu z powodzeniem uaktywniać się będą opady jednostajne deszczu, w ciągu jutrzejszego dnia rozprzestrzeniające się także nad Lubelszczyznę.

Przesuwaniu się wspomnianego niżu towarzyszyć będzie wzrost gradientu barycznego, generującego silny i porywisty wiatr, w przedniej części zatoki niżowej zawiewający z sektora południowego, stopniowo wzmagający się w dzielnicach zachodnich do 50, 70 km/godz, a w obszarach górskich nawet do 100, 120 km/godz, lokalnie nawet silniejszy. Na pozostałym obszarze kraju także porywisty, w porywach dochodzący do 50, 60 km/godz. Na morzu sztorm, tutaj spodziewany jest wzrost prędkości nawet do 90, 110 km/godz. Natomiast w tylnej części zatoki niżowej, wiatr zmieniać będzie kierunek na południowo zachodni, a w nocy na zachodni, już w tylnej części drugiej zatoki niżowej. To za nią rozpocznie się napływ świeżego, chłodnego, by nie powiedzieć zimnego powietrza arktycznego, mocno zmodyfikowanego, zaciąganego znad Morza Północnego, a wyższych szerokościach geograficznych znad zachodnich akwenów Morza Norweskiego.

Dzisiaj jeszcze względnie ciepło, po stosunkowo ciepłej nocy, przeważnie 12, 14 stopni, a w Małopolsce i Podkarpaciu nawet 16, 17 stopni, w najcieplejszej porze dnia najwyższa temperatura utrzyma się na poziomie 20, 22 stopnie na wschodzie i w dzielnicach centralnych, na pozostałym obszarze już nieco niższa, tylko 18, 20 stopni i to w godzinach przedpołudniowych.

Jutro, frontowe słabnące opady jednostajne, będą stopniowo, opuszczały Podkarpacie i Lubelszczyznę, wychodząc nad Ukrainę i Białoruś w późnych godzinach popołudniowych. Natomiast w jednorodnej masie świeżego powietrza arktycznego o znacznym potencjale chwiejności, napływającego krótką drogą znad Morza Północnego przez Jutlandię z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja dynamiczna z chmurami Cb prowadzącymi opady deszczu przelotnego, deszczu z krupą śnieżną lub gradem, a także pojedyncze burze jesienne, na południowym Bałtyku utrzymujące się również w porze nocnej. Równocześnie ze zmianą kierunku napływu powietrza rozpocznie się mocno odczuwalne ochłodzenie, postępujące już najbliższej nocy na zachodzie kraju, gdzie temperatura zejdzie do 8, 6 stopni. Jutro chłód już w całym kraju, a najcieplejszej porze dnia przeważnie 10, 13 stopni, chłodniej w górach i na Pomorzach, tutaj 6, 8 stopni. Najbliższa noc zimna, 6, 4 stopnie, lokalnie 2 stopnie, w wysokich partiach gór lekki mróz.

Jarosław Olędzki,
10 października 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł