Komentarz synoptyka: 2024-10-11
Zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym, związana z rozległym niżem "Ex-KIRK", opuściła już nasz kraj. Jednakże strefa związana z tym frontem wciąż występuje na południu, wschodzie i południowym wschodzie Polski. Polska znajduje się jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia, ale od zachodu stopniowo zaczyna dostawać się pod wpływ tworzącego się układu wyżowego z rejonu Niemiec, którego centrum w ciągu kolejnej doby prognozowane jest nad Polską. Do naszego kraju zaczynają napływać chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego.
Poziom izotermy 0°C znacznie się obniżył — w zachodnich i północnych rejonach kraju znajduje się już na wysokości ok. 1200 metrów, podczas gdy na południowym wschodzie wciąż wynosi około 2400 metrów. Wskazuje to na napływ wyjątkowo chłodnych mas powietrza. Cyrkulacja, która dotychczas miała południowo-zachodni kierunek, zaczyna zmieniać się na zachodni, przynosząc czyste, ale chłodne powietrze.
Wspomniany wcześniej układ niżowy przesuwa się w rejon północnej Skandynawii, kierowany przez prąd strumieniowy, którego oś rozciąga się od Bałtyku przez Zatokę Biskajską po Morze Norweskie. Na mapach górnej topografii barycznej (700,500 hPa) wciąż znajdujemy się w ugięciu cyklonalnym, co sprzyja formowaniu się chmur konwekcyjnych i przelotnym opadom deszczu, szczególnie w północnej części kraju. Na wschodzie Europy zalega rozległy klin wyżowy z cieplejszym powietrzem, który zaburza strefową cyrkulację powietrza i utrudnia płynne przemieszczanie się mas powietrza na wschód. Tymczasem do rejonu Islandii dotarły już bardzo chłodne masy powietrza arktycznego, gdzie temperatury maksymalne w ciągu dnia będą ujemne.
Dziś największe wielowarstwowe zachmurzenie z opadami deszczu będzie występować od Podlasia przez zachodnią część Mazowsza, Lubelszczyznę, Małopolskę, Śląskie aż po Dolnośląskie, ale stopniowo będzie ustępować w ciągu dnia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe do umiarkowanego, z chmurami kłębiastymi i warstwowo-kłębiastymi. Na północy miejscami mogą pojawić się izolowane chmury Cumulonimbus, przynoszące słabe przelotne opady deszczu. Temperatury maksymalne w ciągu dnia wyniosą od +12°C do +14°C, na Pogórzu około +10°C do +11°C. Nocą, przy rozpogodzeniach, temperatury spadną do +5°C / +3°C, najcieplej będzie w centrum i na południowym wschodzie, gdzie wartości wyniosą około +8°C / +6°C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, na północy w ciągu dnia jeszcze z porywami do 50-60 km/h, ale w nocy zacznie słabnąć.
Krzysztof Maksimiuk, 11 października 2024 r.