Komentarz synoptyka: 2024-10-15

Niż, który w ostatnich dniach przynosił chłodną, deszczową i wietrzna aurę przemieszcza się nad północne obszary Półwyspu Skandynawskiego. Jeszcze dzisiaj wschodnie regiony kraju będą objęte jego cyklonalną cyrkulacją, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem i słabymi przelotnymi opadami deszczu Strefy zachmurzenia i opadów możemy obserwować na animacjach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ Są one związane z frontami wtórnymi odchodzącego niżu.

Zachodnia połowa kraju będzie pogodniejsza, z mniejszym zachmurzeniem i na ogół bez opadów. Temperatura na obszarze kraju nie będzie zbytnio zróżnicowana, i wyniesie od 10 do 12°C, nieco chłodniej będzie w górach Powieje słaby lub umiarkowany północno zachodni i zachodni wiatr.

Dzisiaj od zachodu nasuwać się będzie elipsoidalny w kształcie wyż, który jutro obejmie swoim zasięgiem Półwysep Skandynawski, obszar naszego kraju i południowo wschodnie regiony kontynentu, po Morze Czarne. Również jutro w godzinach okołopołudniowych od zachodu zacznie nasuwać się zatoka kolejnego niżu znad Atlantyku, widocznego już na zdjęciach satelitarnych. W związku z tym wzrastać będzie gradient ciśnienia i porywistość wiatru z kierunków południowych, który w Sudetach w porywach może osiągać i przekraczać 100 km/m, nad morzem 60-80 km/h.

Na naszym mapach prognostycznych temperatury i linii prądu oraz meteorogramach możemy obserwować zmiany temperatury i kierunku napływu masy powietrza z północno zachodniego i zachodniego na południowo wschodni i południowy. Oznacza to powolną zmianę temperatury, która w drugiej połowie tygodnia i w weekend może osiągnąć 16-18°C. Nie możemy natomiast oczekiwać, że będzie ona wyższa; coraz niżej górujące na d horyzontem Słońce i coraz krótszy dzień nie pozwalają na intensywniejsze nagrzewanie podłoża i powietrza przez promienienie słoneczne.

Należ zwrócić uwagę, że dłuższe noce i mniejsze zachmurzenie w następującym wyżu intensyfikować będą nocne wypromieniowanie. Najbliższej nocy temperatura może obniżać się do temperatury punktu rosy (niebieska kropkowana linia na meteorogramach) sprzyjając powstawaniu mgły i zamglenia. Wystąpią one na przeważającym obszarze kraju odejmowanym przez centrum wyżu. Ranem, po wschodzie Słońca będą szybko zanikać.

„Koło świętej Jadwigi babie lato fruwa na wyścigi”

Ryszard Klejnowski

15 października, wtorek, 289 dzień 2024 roku; 7:50

Udostępnij artykuł