Komentarz synoptyka: 2024-10-18

Polska w dalszym ciągu znajduje się pod wpływem rozległego, silnego układu wyżowego "Werner" z centrami nad Białorusią i Rosją. Ciśnienie w centrum wyżu utrzymuje się na wysokim poziomie, osiągając wartość 1034hPa. Układ niżowy znad Francji, wspomniany we wcześniejszym komentarzu, stopniowo się wypełnia, a fronty atmosferyczne ulegają frontolizie. Wszystkie układy niżowe nad zachodnią Europą, w starciu z tak potężnym wyżem nad Europą Wschodnią oraz przy zaburzonej cyrkulacji strefowej, ulegają wypełnianiu lub ich ruch skierowany jest na północ.


Na mapach górnych (700hPa) centrum układu wyżowego znajduje się obecnie nad krajami bałtyckimi. Za długotrwałą słoneczną pogodę odpowiada tzw. układ Omega, który można zaobserwować na mapach górnej topografii barycznej (500hPa). Polska znajduje się w klinie wysokiego ciśnienia, podczas gdy na południu Francji oraz nad Morzem Czarnym i Ukrainą widoczne są górne układy niżowe. W większości kraju dominuje cyrkulacja południowa z napływem ciepłych mas powietrza z południa Europy, jedynie krańce wschodnie pozostają w cyrkulacji wschodniej, z napływem nieco chłodniejszego powietrza.


Dziś w większości kraju będzie bezchmurnie, większe zachmurzenie pojawi się głównie na zachodzie, w postaci chmur piętra wysokiego (Cirrus), ławic chmur piętra średniego (Altocumulus) oraz niskiego (Stratocumulus). Temperatury maksymalne wyniosą od +15°C do +17°C na większości obszarów kraju, najcieplej będzie w Lubuskim i na Dolnym Śląsku, gdzie temperatura może osiągnąć nawet +18°C. Najchłodniej będzie na krańcach wschodnich oraz w rejonach Pogórza, gdzie temperatury wyniosą +11°C/+13°C. W nocy temperatury spadną do +7°C / +5°C na przeważającym obszarze kraju, najcieplej będzie na zachodzie ze względu na większe zachmurzenie ok. +10°C / +8°C, a najchłodniej na wschodzie +3°C / +1°C, z możliwością przygruntowych przymrozków. Wiatr pozostanie południowo-wschodni, umiarkowany, z porywami, który będzie obniżać temperaturę odczuwalną.

Krzysztof Maksimiuk, 18 października 2024 r.

Udostępnij artykuł