Komentarz synoptyka: 2024-10-27
To już ostatni październikowy dzień ze słoneczną i bardzo ciepłą, jak na tę porę roku aurą; chociaż bywały lata z temperaturą maksymalną 27 dnia października zbliżoną lub o kilka stopni wyższą, np. 2022, 2019 czy 2013 – warto przeglądać zestawienia na: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=18414 Najchłodniej będzie na północy – 12-15°C, najcieplej na południu – 16-18°C.
Po ustąpieniu nocnych mgieł i zamglenia na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, z małym lub umiarkowanych zachmurzeniem przez chmury dolnego piętra Stratus, Stratocumulus na północy i Stratocumulus i Cumulus w centrum i na południu. W godzinach popołudniowych od zachodu wzrastać będzie zachmurzenie związane z frontem chłodnym, widocznym już na zdjęciach satelitarnych na Niemcami: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ aż do wystąpienia słabych opadów na Wybrzeżu. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków południowych, w górach silniejszy i porywisty.
Klin wyżu znad Morza Czarnego i Ukrainy wycofuje się na wschód. Od zachodu nasuwa się zatoka niżu z obszarów okołopolarnych z zafalowanym frontem chłodnym, który dzisiaj i w nocy przemieści się na wschód, bez istotnych opadów, z wyjątkiem Wybrzeża. Po przejściu frontu, od zachodu rozbudowywać się będzie wyż, nastąpi zmiana kierunku napływu mas z południkowego na zachodni i północno zachodni. Nie będzie to jednak wyż tak pogodny jak ten ustępujący na wschód, lecz typowo jesienny, pochmurny i mglisty, ze słabymi opadami deszczu lub mżawki, często określanym jako „zgniły”, ukształtowany w wilgotniejszej, napływającej znad Atlantyku masie powietrza. W kolejnych dniach, w drugiej połowie tygodnia zachodnia cyrkulacja strefowa zacznie przyjmować składową północną ze zwiększonym gradientem ciśnienia i napływem znacząco chłodniejszej masy.
Na mapach prognostycznych dolnej połowy troposfery obserwujemy wyraźną tendencję do zmiany południkowej cyrkulacji na strefową zachodnią: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202410261200&projection=opencharts_europe&valid_time=202410270600 . Oś klina w polu geopotencjału powierzchni 500 hPa migruje na wschód, a sam klin zanika. Tym samym przemieszcza się na południe obszar ciepła na poziomie 850 hPa, otwiera się droga do napływu chłodniejszej masy znad Atlantyku.
Dzisiaj przeszliśmy na czas zimowy, oznaczany na naszych meteorogramach ( w starszej wersji) jako CET (Cental European Time), różniący się o 1 godzinę od czasu UTC (Uniwersal Time Coordinated) w którym dokonywane są na całym świecie pomiary meteorologiczne. W czasie letnim (CEST) różnica ta wynosiła 2 godziny. Dzięki tej zmianie o jedną godzinę wcześniej otrzymujemy wyniki modeli numerycznych, w naszym przypadku już przed godzina 6.00, podczas gdy przed nią była to przed 7.00.
Ryszard Klejnowski
27 października, niedziela, 301 dzień 2024 roku; 7:10