Komentarz synoptyka: 2024-10-28
Miniony weekend był ostatnim w tym miesiącu tak pogodnym i ciepłym, aura na przełomie października i listopada będzie już przypominać tą późnojesienną, pochmurną, wietrzną i wilgotną, z opadami deszczu i mżawki, miejscami mglistą. Dzisiaj, po pochmurnej i miejscami mglistej nocy, przeważać będzie duże zachmurzenie przez chmury dolnego piętra – Stratus i Stratocumulus, lokalnie Cumulus o niewielkim rozwoju pionowym, ograniczonym inwersja osiadania w klinie wyżowym, lokalnie możliwe większe przejaśnienia Tylko na zachodzie możliwy słaby opad deszczu lub mżawki. Jutro już w całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie ze słabymi opadami przelotnymi związanymi z nasuwającym się od zachodu kolejnym frontem chłodnym, widocznym już na zachodzie na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd .
Duże zachmurzenie w nocy zapobiegło większemu wypromieniowaniu, nigdzie temperatura nie zbliżyła się do zera, a w dzień osiągnie od 10-12°C na północy do 14-16°C na południu kraju. Zwróćmy uwagę na meteorogramy – w najbliższych nocach i dniach wykres temperatury jest niemal linią prostą, przy niemal stabilnym, wysokim ciśnieniu rzędu 1022-1025 hPa ciśnieniu i dużym lub umiarkowanym zachmurzeniu tak w dzień, jak i w nocy. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich, silniejszy na Wybrzeżu i w górach, gdzie może być porywisty.
W minionych dniach dominowała nad naszym regionem cyrkulacja południkowo zachodnia, związana z wielkoskalowymi układami barycznymi w dolnej połowie troposfery. Zanik klina w polu geopotencjału poziomu 500 hPa, o którym pisałem we wczorajszym komentarzu, spowodował odblokowanie zachodniej cyrkulacji strefowej i umożliwienie napływu wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku. O zmianie dynamiki procesów atmosferycznych i kierunku napływu możemy przekonać się obserwując animację zdjęć satelitarnych i zobrazowań radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Wyraźna jest dominanta zachodniej składowej cyrkulacji.
Przegląd kolejnych sekwencji prognozy poziomu 500 hPa, na przykład ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202410271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202410280300 wskazuje na stopniowy wzrost dynamiki napływu, powodowany wzrostem gradientu barycznego między wyżowym południem kontynentu a migrującą na południe strefą okołopolarnych niżów. Proces ten jest również zauważalny na naszych mapach prognostycznych postaci zagęszczających się izobar i rozciągniętych z północnego zachodu na południowy wschód stref przelotnych opadów, ilustrujących ich ruch w co trzygodzinnych odcinkach prognostycznych.
Ryszard Klejnowski
28 października, poniedziałek, 302 dzień 2024 roku; 7:10