Komentarz synoptyka: 2024-10-29

Jak już zasygnalizowano w poprzednim komentarzu dokonuje się generalna zmiana warunków pogodowych, spowodowana przebudową pola ciśnienia w warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Nad krajem lokuje się quasi stacjonarny front atmosferyczny o charakterze ciepłym prowadzącym słabe opady deszczu, a miejscami mżawki, rozciągające się od Pomorza w kierunku południowo wschodnim nad Lubelszczyznę i Podkarpacie, a w ciągu dnia tylko nieznacznie będzie on zmieniał swoje położenie. Bez opadów pozostają tylko dzielnice północno wschodnie, będące jeszcze przed frontem oraz południowa część Śląska. Temperatura rozłożona stosownie do położenia frontu, przed nim w interwale 8, 10 stopni, natomiast na pozostałym obszarze kraju przeważnie 12, 13 stopni. Wiatr południowo zachodni, słaby i umiarkowany. Nadal pozostajemy w obszarze wysokiego ciśnienia w interwale od 1022 hPa w pasie dzielnic północnych, do 1026 hPa w dzielnicach południowych, stąd przy niewielkim gradiencie barycznym słaby wiatr.

W ciągu dnia utrzyma się dotychczasowy typ pogody ze wspomnianym quasi stacjonarnym frontem o charakterze ciepłym, tylko nieznacznie zmieniającym swoje położenie. W jego strefie utrzymywać się będą słabe opady deszczu i mżawki. Na północnym wschodzie nadal bez opadów przy dużym, ale niecałkowitym zachmurzeniem piętra niskiego (Sc). Temperatura przeważnie 13, 14 stopni, miejscami o jeden stopień wyższa. Natomiast na południowym zachodzie dominować będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, ale lokalnie może pokropić, Tutaj będzie najcieplej, temperatura sięgnie 15, 17 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, pod zwartym, grubym zachmurzeniem frontowym ze słabymi opadami deszczu z przerwami, temperatura przeważnie 13, 14 stopni, lokalnie na Pomorzu 12 stopni. Wiatr nadal południowo zachodni, słaby i umiarkowany, mocniej zawiewający w pasie wybrzeża.

Po generalnej przebudowie pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, jesteśmy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, z rozległym obszarem wysokiego ciśnienia w umiarkowanych szerokościach geograficznych, z wyżem azorskim na zachodzie i drugim wyżem kontynentalnym z centrum nad Alpami, a dalej na wschód aż po Kaukaz. To po północnej stronie tego wału wyżowego, z powodzeniem lokują się układy niżowe, jeden z rejonu Islandii (995hPa), a drugi (975 hPa) znad północnych akwenów Morza Barentsa. Natomiast nad południową Norwegią lokuje się niewielki wyż (1020 hPa), a tuż w niewielkiej odległości od niego lokuje się płytki ośrodek niżowy nad Morzem Północnym, w punkcie okludowania się frontów atmosferycznych. To w warstwie przyziemnej, a środkowej troposferze (500 hPa) dobrze rozbudowany wyż lokuje się w rejonie Wysp Azorskich, swoim klinem skierowanym na północny wschód sięga aż po Morze Norweskie. Po wschodniej stronie tego klina, przepływ powietrza odbywa się w kierunku południowo wschodnim. To w tym obszarze lokuje się wspomniany front ciepły, nie wykazujący ruchu w kierunku wschodnim, przez co staje się frontem quasi stacjonarnym. To z tego powodu opady w strefie frontowej, nie wykazują tendencji do przesuwania się w kierunku wschodnim, tylko w kierunku południowo wschodnim. Istotna zmiana następować będzie w drugiej połowie nocy, kiedy to od północnego zachodu nasuwać się będzie front chłodny, prowadzący słabe opady deszczu, z tendencją do przesuwania się w kierunku południowo wschodnim. Za frontem napływać będzie świeża masa powietrza polarnego o cechach morskich. Wiatr zmieniać będzie kierunek na północno zachodni i nastąpi ochłodzenie.


Jarosław Olędzki,
29 października 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł