Komentarz synoptyka: 2024-10-31

Druga połowa tygodnia, przełom października i listopada to również dni związane z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym; to dni wzmożonego ruchu na drogach, przemieszczania się tysięcy osób na duże odległości, niestety w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Dzisiaj oczekiwać możemy umiarkowanego i dużego zachmurzenia, głównie przez chmury dolnego piętra, Stratus i Stratocumulus, na północy i wschodzie możliwe będą słabe opady deszczu lub mżawki, temperatura od 10-12°C na północy do 12-14°C na południu a północno zachodni wiatr obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną. W ciągu dnia wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru, szczególnie na północy i w górach.

Dzisiaj i najbliższe dni to okres dynamicznie zmiennych warunków atmosferycznych, od łagodnych jesiennych po późnojesienne, ocierające się niemal o wczesnozimowe. W ciągu trzech dni zanotujemy spadek ciśnienia z 1020 hPa do 1010 hPa a następnie wzrost do 1035 hPa. Związane z tym będzie nie tylko zachmurzenie i opady, lecz również prędkość i porywistość wiatru.

Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd szeroka strefa frontowa związana z niżem w rejonie Skanii opływa antycyklonalne wyż rozciągający się nad kontynentem od Morza Czarnego po Wyspy Azorskie. Dynamikę strefy podtrzymuje kilka gałęzi prądu strumieniowego o prędkości rzędu 350 km/h. Nie dziwi więc, że niektóre samoloty lecące nad Atlantykiem do Europy osiągają prędkość względem Ziemi 1000 i więcej km/h: www.flightradar24.com/51.19,-32.20/4 .

Wraz z przemieszczaniem się niżu znad Skanii na wschód zmieniać się będzie układ cyrkulacyjny na naszym regionem. Jeszcze dzisiaj i jutro obserwujemy na naszych prognostycznych mapach temperatury i linii prądu (w starszej wersji wizualizacji) stabilny napływ w miarę ciepłych mas z zachodu. W nocy z piątku na sobotę, za wędrującym z północy frontem chłodnym, w tylnym sektorze niżu zacznie napływać powietrze arktycznym rodowodem. Jednocześnie wzrastać będzie gradient ciśnienia, wzrośnie prędkość i porywistość wiatru z kierunków północnych.

Na prognostycznych mapach topografii poziomu 500 hPa i temperatury 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202410310000&projection=opencharts_europe&valid_time=202410310000 obserwujemy zamianę układu cyrkulacyjnego ze strefowego zachodniego na północno zachodni z jednoczesnym zagęszczeniem izohips, odzwierciedlających wzrost prędkości przenoszenia i adwekcja chłodu.

Panując wyjazdy na bliższe lub dalsze trasy pamiętajmy o możliwości napotkania zmiennych warunków pogodowych, opadów, silnego i porywistego wiatru, lokalnie w nocy mgły lub zamglenia ograniczających widzialność. Pomocne w planowaniu będą z pewnością nasze, uaktualniane co 6 godzin mapy i meteorogramy prognostyczne.

Ryszard Klejnowski

31 października, czwartek, 305 dzień 2024 roku; 7:20

Udostępnij artykuł