Komentarz synoptyka: 2024-11-01

Nie wszędzie aura będzie łaskawa dla odwiedzających cmentarze i podróżujących często daleko, by zapalić symboliczne znicze na grobach bliskich; w północnej połowie kraju przeważać będzie duże zachmurzenie, możliwe słabe opady deszczu lub mżawki, temperatura nie przekroczy 13-15°C, chłodniej - około 10°C na północnym wschodzie, silny wiatr, w porywach 70-90 km/h nie tylko będzie obniżać temperaturę odczuwalną, lecz stanowić zagrożenie na zadrzewionych cmentarzach. Na pozostałym obszarze kraju przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury Stratocumulus, temperatura osiągnie 15-18°C, powieje umiarkowany wiatr, miejscami porywisty.

Już w późnych godzinach wieczornych z północy przemieszczać się będzie na południe strefa zachmurzenia i opadów na froncie chłodnym, związanym z niżem migrującym znad Półwyspu Skandynawskiego na wschód. Wiatr zmieni kierunek na północny, może być silny i porywisty. Front i opady rano i godzinach okołopołudniowych dotrą na południe kraju, w górach można spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem. Na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu (w starszej wersji wizualizacji wyników modelu) możemy obserwować, jak strefa frontowa – linia zbieżności przesuwa się na południe.

Jutro w dzień, za frontem, rozbudowywać się będzie wyż, szybko wzrastać będzie ciśnienie – z 1020 hPa do 1035 hPa, po nocnych rozpogodzeniach oczekiwać możemy małego lub umiarkowanego zachmurzenia, głównie przez chmury Cumulus o niewielkim rozwoju pionowych. Będzie chłodniej – od 7 do 10°C, umiarkowany, miejscami porywisty wiatr powieje z kierunków północnych. Po pogodnej, lecz chłodnej niedzieli napłynie z północy kolejna strefa frontowa z opadami.

Tak zmienną aurę zawdzięczamy dużej dynamice procesów atmosferycznych nad kontynentem i Atlantykiem. Wyż, który jeszcze wczoraj rozciągał się od Morza Czarnego po Azory powoli się kurczy. „Opływająca” go, widoczna na animacji satelitarnej strefa frontowa obniża się na południe pod naporem zatoki niżowej z północy: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Nieco słabną, skręcając na południe gałęzie prądu strumieniowego, osiągając jednak prędkość rzędu 280 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Po północnej stronie strefy frontowej, w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego, możemy obserwować komórki konwekcyjne, napływające z północy nad Morze Norweskie: www.sat24.com/pl-pl/country/no/hd . Napływają niemal prostopadle do górnej warstwy zachmurzenia strefy frontowej.

Na prognostycznych mapach topografii względnej 500 / 1000 hPa możemy obserwować jak głęboko na południe sięga masa pochodzenia arktycznego: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202411010000&projection=opencharts_europe&valid_time=202411010000 . Obejmie ona jednak tylko północno wschodnie regiony kraju, w nadchodzącym tygodniu nie musimy jeszcze obawiać się ataku zimy.

Pamiętając o naszych bliskich, którzy odeszli na zawsze, nie zapominajmy o sobie i bliskich obok nas, bezpieczeństwie na drogach, cmentarzach i nekropoliach. Zwracajmy przede wszystkim uwagę na silny i porywisty wiatr, tak pod drzewami, jak i na drogach i autostradach, na których mogą zalegać wilgotne liście.

Ryszard Klejnowski

1 listopada, piątek, 306 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł