Komentarz synoptyka: 2024-11-02
Dzisiejsza aura sprzyjać będzie odwiedzinom na cmentarzach bliskich, którzy na zawsze od nas odeszli i zgodnie z tradycją, o nich wspominaniu; przeważać będzie pogodne niebo, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, tylko na południu i miejscami na wschodzie okresowo duże, tam też mogą wystąpić zanikające opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Po nocnym przejściu frontu chłodnego odnotujemy znaczący spadek temperatury, od 6-8°C na północy do 9-11°C na południu, powieje umiarkowany północno zachodni i północny wiatr, porywisty na północnym wschodzie i w górach obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną; pamiętajmy o tym wybierając się na cmentarze.
Najbliższej nocy w niemal całym kraju temperatura spadnie do zera stopni i nieco niżej. Będzie to skutkiem nocnego wypromieniowania przy bezchmurnym niebie w wyżu, który od zachodu rozbudowuje się nad naszym regionem . Zwraca uwagę szybki wzrost ciśnienia – od 1022 do 1035 hPa (w Zielonej Górze) w ciągu doby. Jutro w dzień będzie pogodnie, nieco chłodniej lecz z temperaturą zbliżoną do dzisiejszej. Jednak na horyzoncie, od północy pojawi się kolejna strefa frontowa, która w nocy z niedzieli na poniedziałek przewędruje na południe z opadami deszczu i mżawki.
Tak dynamicznie zmienną aurę zawdzięczmy znacznej dynamice procesów atmosferycznym nad kontynentem i Atlantykiem. Migrującą przez nasz kraju na południe strefę frontu chłodnego możemy obserwować na animacji zdjęć satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd oraz danych z europejskiej sieci radarów meteorologicznych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Warto zwrócić uwagę na komórkowa strukturę zachmurzenia nad Morzem Norweskim i wyjątkowo wąską strefę zachmurzenia frontu nad Polską. Może ona być efektem znacznej i wyrazistej strefy zbieżności linii prądu i wiatru, jaką możemy obserwować na mapach prognostycznych starszej wersji.
Jak wynika z prognostycznych map ECMWF w najbliższym tygodniu nie należy spodziewać się ataku arktycznych chłodów. Rozbudowujący się w środkowej troposferze klin wyżowy powodować będzie zaburzenie strefowej i północnej cyrkulacji, przynosząc cieplejsze masy z kierunków południowych, należy jednak liczyć się ze znacznymi spadkami temperatury nocą: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202411011200&projection=opencharts_europe&valid_time=202411011200 .
Pamiętając o naszych bliskich, którzy odeszli na zawsze, nie zapominajmy o sobie i bliskich obok nas, bezpieczeństwie na drogach, cmentarzach i nekropoliach. Zwracajmy przede wszystkim uwagę na lokalnie silny i porywisty wiatr; tak pod drzewami, jak i na drogach i autostradach, na których mogą zalegać wilgotne liście, a w nocy, po opadach i przy spadkach temperatury może być ślisko.
Ryszard Klejnowski
2 listopada, sobota, 307 dzień 2024 roku; 7:00