Komentarz synoptyka: 2024-11-03
Za nami, na znacznym obszarze kraju, mniej więcej na południe od Pojezierza Myśliborskiego na zachodzie, po Kanał Augustowski na wschodzie, zimna noc z temperaturą ujemną, która lokalnie zeszła nawet do -5 stopni (Łódź i Kielce), przy słabym wietrze z kierunków zmiennych, natomiast na północy kraju dodatnia, +1, +2 stopnie, a w pasie wybrzeża nawet +3 stopnie, przy wietrze południowo zachodnim, osiągającym prędkość od 10-ciu do 20-stu, lokalnie, głównie w pasie wybrzeża nawet 30 km/godz., ale temperatura odczuwalna jest niższa około o dwa stopnie. Powodem tak niskich temperatur był brak istotnego zachmurzenia piętra niskiego, które niczym kołderka uniemożliwiała by wypromieniowanie ciepła z podłoża, przy wspomnianym słabym wietrze, w świeżym, zimnym powietrzu arktycznym przy znacznie dłuższej nocy od jesiennego dnia.
W ciągu dnia temperatura będzie wzrastała strefowo, od najniższej na wschodzie kraju, na poziomie 5, 7 stopni do około 8, 10 stopni, na pozostałym obszarze, lokalnie może być wyższa o jeden stopnień. Wiatr będzie się wzmagał do porywistego, w porywach, nad rozległym północnym wschodem, dochodzącego do 50, 70 km/godz., a w pasie wybrzeża środkowego i wschodniego nawet do 90 km/godz., stopniowo w miarę wzrastającego gradientu barycznego, podczas „nurkowania” niżu opuszczającego środkową Skandynawię w kierunku południowo wschodnim nad Rosję. Prowadzić on będzie słabe opady deszczu w strefie mało aktywnego frontu chłodnego, wchodzące do nas dopiero u schyłku dnia, a w porze nocnej przesuwające się w głąb kraju aż po dzielnice południowe. Nasz model prognozuje występowanie w strefie frontowej niskich chmur warstwowych (St) oraz mgieł ograniczających widzialność do 100-300 metrów. Za frontem postępować będzie zmiana kierunku wiatru na północno zachodni, a znad Bałtyku napływać będzie nieco cieplejsze powietrze. Najbliższa noc już wyraźnie cieplejsza z powodu nasunięcia się zwartego zachmurzenia frontowego, tylko w obszarach górskich utrzyma się lekki mróz. Na wschodzie kraju, w bliskim sąsiedztwie wspomnianego mobilnego ośrodka niżowego, przy nadal znacznym gradiencie barycznym utrzymywać się dość silny i porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz., z tendencją do słabnięcia.
Jutro w miarę oddalania się niżu na wschód zmniejszać się będzie gradient baryczny i słabnięcie wiatru, na skutek kompensacji ciśnienia podczas przesuwania się wyżu od zachodu znad Jutlandii i Niemiec, którego centrum lokować się będzie nad Bałtykiem i dzielnicami centralnymi. Natomiast zachmurzenie frontowe, w tym z niskimi chmurami warstwowymi oraz mgłą frontową, przesuwać się będzie nad zachodnią stronę wyżu, okalając go po stronie południowej i zachodniej. Natomiast po wschodniej stronie wyżu będzie się rozpogadzało, lokalnie nawet do nieba bezchmurnego. Wiatr zmieniać będzie kierunek stosownie do rozkładu ciśnienia, po stronie wschodniej północny, na południowym zachodzie północno zachodni, a na północnym zachodzie południowo wschodni, słaby, lokalnie cisza wiatrowa. Temperatura zróżnicowana, stosownie do rozkładu ciśnienia i zachmurzenia. Najchłodniej będzie na wschodzie i południu kraju, przeważnie na poziomie 6, 7 stopni. Natomiast najcieplej z temperaturą 10, 12 stopni na północnym zachodzie, po zachodniej stronie ośrodka wyżowego. Taki charakter pogody z niskimi chmurami warstwowymi stratus oraz mgłami, jest typowy dla jesieni.
Jarosław Olędzki,
3 listopada 2024r., godz. 7.20