Komentarz synoptyka: 2024-11-04

Po stosunkowo ciepłej nocy, dzisiejszy ranek zdecydowanie cieplejszy od wczorajszego, kiedy to na znacznym obszarze kraju utrzymywała się temperatura minimalna, ujemna, zarejestrowana na 50-ciu stacjach meteorologicznych IMGW. Dzisiaj na przełomie nocy i dnia zdecydowanie cieplej, na znacznym obszarze temperatura od 10, 11 stopni na wybrzeżu do 4, 5-ciu stopni na południu, ale w obszarach górskich jeszcze na małym minusie, zwłaszcza w kotlinach górskich (Kłodzko -1,6, Nowy Sącz -0,7ºC). To efekt utrzymywania się niskiego zachmurzenia warstwowego w strefie doliny frontu atmosferycznego, na Nizinie Szczecińskiej i północno zachodniej Wielkopolski frontu ciepłego, a w środkowych dzielnicach chłodnego, ułożonego niemal równoleżnikowo przez Ziemię Łódzką, południowe Mazowsze po Polesie Lubelskie na wschodzie.

Barycznie pozostajemy w obszarze wysokiego ciśnienia, po północno wschodniej stronie rozległego wyżu kontynentalnego, rozciągającego się od Morza Północnego, przez Europę środkową po Bałkany, a dalej nad Morze Czarne i Kaukaz, z najwyższym ciśnieniem 1032 hPa nad Bawarią (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Natomiast w środkowej troposferze, nad zachodnią Europą utrzymuje się tzw. układ „Ω”, z przewężeniem od Półwyspu Iberyjskiego na zachodzie, przez Morze Śródziemne, Półwysep Azji Mniejszej w stronę Kaukazu na wschodzie. Natomiast wyż „przyziemny” lokuje się po wschodniej stronie układu omega, z tendencją do przemieszczania się w kierunku południowo wschodnim. U schyłku dnia i na początku nocy jego centrum lokować się będzie nad naszymi dzielnicami centralnymi, a w porze nocnej z tendencją do przesuwania się na pogranicze Roztocza i Podola. Taka przebudowa pola ciśnienia sprawi, że zachmurzenie frontowe, przemieszczać się będzie po obrzeżach wyżu przyziemnego nad nasze dzielnice zachodnie i południowo zachodnie. W porze nocnej będzie ono „opływało” wyż już po jego stronie zachodniej i północno zachodniej, ustępując znad naszego południa.

Taka przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej sprawi, że dzielnice południowo wschodnie i centralne pozostaną bez istotnego zachmurzenia, a to sprzyjać będzie nocnym spadkom temperatury w obszarze słabego gradientu barycznego, a lokalnie nawet jego braku. Cały południowy wschód kraju, a także z Kielecczyzną, Ziemią Łódzką aż po Kujawy i nieco dalej na północ, oraz południowe i zachodnie Mazowsze doświadczą lekkiego mrozu. Lekki mróz spodziewany jest także w Sudetach, zwłaszcza powyżej 700-miuset metrów. Najcieplejsze pozostaną dzielnice zachodnie, od Pomorza Zachodniego po Ziemię Lubuską i zachodnią część Wielkopolski.

Jutro centrum wyżu przesuwać się będzie w stronę Mołdawii, my barycznie pozostaniemy w obszarze jego klina wychodzącego od Lubelszczyzny po Pomorze Środkowe, a dalej nad zachodni Bałtyk i Jutlandię. W obszarze klina wyżowego, przy osiadającym powietrzu nie będzie zachmurzenia piętra niskiego i średniego, natomiast utrzymywać się zachmurzenie piętra wysokiego, przeważnie Cirrusy w pasmach. Natomiast na pozostałym obszarze utrzymywać się będzie zachmurzenie piętra niskiego, z tendencją do stopniowego rozpraszania się. Temperatura w najcieplejsze porze dnia przeważnie 6, 8 stopni, lokalnie na południowym wschodzie o jeden stopień niższa. Uspokoi się w atmosferze, wiatr na zachodzie południowo zachodni, a na wschodzie południowo zachodni i zachodni, na Mazurach i Suwalszczyźnie nieco żwawszy.


Jarosław Olędzki,
4 listopada 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł