Komentarz synoptyka: 2024-11-05

Nadal pozostajemy pod wpływem dobrze rozbudowanego wyżu z ciśnieniem w jego centrum 1034 hPa, lokującego się o poranku na pograniczu Podkarpacia i Podola, mającego kształt elipsy z długą osią ułożoną na linii NW-SE, od południowych akwenów Morza Norweskiego na północnym zachodzie, po Bałkany i Półwysep Azji Mniejszej na południowym wschodzie. Taki rozkład ciśnienia sprawia, że w kraju występuje duży kontrast termiczny, mniej więcej wzdłuż osi tego wału. Po jego południowo zachodniej stronie temperatura przeważnie w interwale 4, 6-ciu stopni, pod zwartym zachmurzeniem warstwowym piętra niskiego (St). Natomiast po jego południowej stronie ujemna, w interwale nawet -3, -5 stopni, a izoterma zero stopni biegnie mniej więcej od Ustki przez Wieluń i Częstochowę po Krosno i Lesko. Tylko na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie i północnej Białostocczyzną na małym plusie (+2 stopnie), pod zwartym zachmurzeniem warstwowym (St). Wiatr słaby, po południowo zachodniej stronie osi wału wyżowego południowo wschodni, a po jego północno wschodniej stronie przeważnie zachodni, lokalnie cisza wiatrowa. W obszarach bezchmurnych i nocnych spadkach temperatury znacznie poniżej zera, przy dużej wilgotności powietrza występuje zjawisko tworzenia się szronu.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia ośrodek wyżowy będzie przesuwał się nad wschodnie Bałkany i Morze Czarne, ale jego klin skierowany na północny zachód nie będzie zmieniał istotnie swego położenia, pozostając niezmiennie nad naszym krajem od Lubelszczyzny po Pomorze Środkowe, Jutlandię aż po południowo wschodnie akweny Morza Norweskiego. Stopniowo ustępować będzie podinwersyjne zachmurzenie chmurami warstwowymi znad dzielnic południowych, a w godzinach popołudniowych także znad południowej Wielkopolski. Natomiast nasuwać się ono będzie nad Pomorze Gdańskie, Żuławy, Warmię i Mazury, a także nad północne Mazowsze i północną Białostoczyznę. Przy braku istotnego zachmurzenia temperatura w najcieplejszej porze dnia, z powodzeniem osiągać będzie 10, 11 stopni, ale pod wspomnianym zachmurzeniem tylko 5, 6 stopni, a na wschodzie kraju 7, 8 stopni. Wiatr bez istotnych zmian, nad południem i zachodem kraju południowo wschodni przeważnie slaby i umiarkowany, natomiast na północnym i środkowym wschodzie zachodni i południowo zachodni, także slaby i umiarkowany.

W rozkładzie ciśnienia bez istotnych zmian, zatem najbliższa noc podobna do minionej. Na wschodzie i południowym wschodzie przy bezchmurnym niebie ponownie lekki mróz, natomiast na pozostałym obszarze pod dużym zachmurzeniem przez niskie chmury warstwowe (St) piętra niskiego, temperatura dodatnia, lokalnie nawet do 4, 5 stopni, Natomiast w obszarach przejściowych, pomiędzy bezchmurnym niebem i całkowitym zachmurzeniem, zbliżona do około zera.

Jutro barycznie bez istotnych zmian w polu ciśnienia, a zatem i w przebiegu zjawisk pogodowych. Najcieplejszym obszarem spodziewany jest południowy wschód z temperaturą około 8, 9 stopni, natomiast najchłodniej będzie w obszarze od Kociewia na północy po środkowy wschód, pomiędzy Białostocczyzną i Lubelszczyzną.

To spodziewane jest w stosunkowo cienkiej warstwie troposfery, ale w środkowej troposferze prognozowana jest korekta pola geopotencjału, poprzez redukowanie układu Ω nad naszym kontynentem. Obszar Europy pozostanie w słabo gradientowym obszarze geopotencjału, ale w cienkiej warstwie ciśnienia bez istotnych zmian, nadal dominować będzie wyż.


Jarosław Olędzki,
5 listopada 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł