Komentarz synoptyka: 2024-11-07

Coraz silniej rozwija się zachodnia część potężnego grzbietu fali górnej, od Maroka przez Anglię nad Skandynawię, Morze, Północne i Bałtyk, nad naszym wybrzeżem ciśnienie w piątek osiągnie 1038 hPa. Wyż obejmuje cały obszar kraju, ale zwrócić uwagę należy na „nurkujący” po jego wschodniej granicy niewielki ośrodek niżu górnego, od Morza Białego przez zachodnią Rosję nad Ukrainę i Morze Czarne, w niedzielę będzie nad Rumunią. W przyszłym tygodniu zakończy się panowanie wyżu, bowiem znad Skandynawii nad Bałtyk przedrze się zatoka niżowa od NW z istotną zmianą pogody. W perspektywie dwóch -trzech dni, w miarę przesuwania się centrum wyżu znad Bałtyku nad Litwę i Białoruś zmieni się nad krajem pojutrze kierunek napływu na SE i E.

Na razie przez kolejne dni w pasie rozległego, wydłużonego centrum wyżu od Pomorza przez centrum po Białoruś i na południe od niego nie ma przy podłożu ruchu powietrza i jest cisza, co sprzyja powstawaniu silnych zamgleń i mgieł, a z nich chmur warstwowych Stratus, oznaczanych na naszych mapach kategorią „bardzo niskie chmury” i fioletowym kolorem, a na meteorogramach gęsto czarnym. Dla położenia mgieł dedykowana jest też odrębna mapa, zaś na meteorogramach intensywność mgły przedstawiana jest pionowymi, żółtymi paskami old.meteo.pl/. Jak widać z animacji kolejnych map mgły tworzą się wieczorem i wolno zanikają rano po wschodzie słońca, zaś utworzone chmury Stratus nie mają żadnej ochoty na zanikanie, czy choćby pękanie w ciągu dnia. Może nieco podniesie się ich dolna granica, dociekliwy meteorolog może spojrzeć na podstawy chmur dokładnie mierzone na lotniskach i podawane w depeszach Metar (awiacja.imgw.pl/metar-gg30/ ).

Dzisiaj jeszcze obszar Podkarpacia, Roztocza i południowo wschodniej Małopolski nie znalazł się pod pokrywą niskiego Stratusa, tam w nocy temperatura wyraźnie spadła poniżej zera, w ciągu pogodnego dnia podniesie się do 6-8 stopni. Wieczorem i w nocy także i ten obszar pokryty zostanie pełnym zachmurzeniem warstwowym, jutro jedynie pogórza karpackie i oczywiście wyższe góry wystawać będą ponad powłokę chmur warstwowych.

W spokojnym obszarze wyżowym dochodziło w nocy do istotnych spadków temperatury, na wschodzie przy podłożu zanotowano nawet -7 stopni, zaś pod warstwą Stratusa temperatura nie spadała poniżej zera, w centrum kraju 3-4 stopnie, na samym wybrzeżu 5-7 stopni. W godzinach porannych, w obszarach spadku temperatury poniżej zera powstają mgły marznące lub szron osadza się na podłożu. Stanowi to zagrożenie dla szybko jeżdżących po mniej uczęszczanych drogach samochodów. Drugim poważnym zagrożeniem takiego okresu wyżowego jest wzrost koncentracji smogu, o czym szczegółowiej pisałem we wczorajszym komentarzu, a aktualne, cogodzinne dane zbiorcze zawarte są na powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Maciej Ostrowski, 7 listopada 2024; 07:40

Udostępnij artykuł