Komentarz synoptyka: 2024-11-11
Dzisiejsze obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegać będą w jesiennej, chłodnej, pochmurnej i miejscami mglistej aurze. Przeważać będzie całkowite i duże zachmurzenie przez chmury dolnego piętra Stratus i Stratocumulus, utrzymujące się pod inwersją osiadania w wyżu, możliwe będą słabe opady mżawki, miejscami zamarzającej na wychłodzonym podłożu Temperatura maksymalna nie przekroczy 2-4°C, tylko przy rozpogodzeniach na południu może być nieco wyższa. Słaby wiatr z kierunków południowych może nieco obniżać odczucia temperatury, jednocześnie sprzyjać może gromadzeniu się pod inwersją przyziemną zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
Nad niemal nad całą Europa, od Uralu po Wyspy Brytyjskie i wschodni Atlantyk zalegają dwa układy wyżowe, jeden z rozmytym centrum 1033 hPa nad Rosją, drugi 1035 nad Irlandią. Między nimi w płytkiej zatoce zalegają rozmywające się fronty okluzji związane z niżem w rejonie Islandii: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . W perspektywie najbliższych dni połączą się w rozległy pas wyżowy, obejmujący całą północną część kontynentu. W tak stabilnej sytuacji barycznej nie należy spodziewać się w pierwszej połowie tygodnia radykalniejszych zmian pogody, w drugiej jego połowie możemy liczyć na niewielkie ocieplenie, lecz z opadami deszczu.
Będzie to efektem większej dynamiki procesów w środkowej troposferze, powstawaniu lokalnych górnych układów niżowych, związanych z górną zatoką okołobiegunowej strefy niżowej.
JAKA POGODA TOWARZYSZYŁA WYDARZENIOM SPRZED 106 LATY?
Gdy w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele, w Warszawie i Krakowie zanotowano 6 listopada maksymalną temperaturę tego miesiąca (w Warszawie 15,2°C, w Krakowie 16,1°C). Gdy 22 listopada tegoż roku Józef Piłsudski obejmował urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa, w Warszawie i Krakowie zanotowano listopadowe minima temperatury (w Warszawie –7,8°C, w Krakowie dzień później –9.2 °C). 11 LISTOPADA, w dniu przejęcia w 1918 r. naczelnego dowództwa wojsk polskich przez Józefa Piłsudskiego temperatura wahała się od około zera na wschodzie do 2-4 ℃ na zachodzie. W ciągu dnia ociepliło się do 5-6℃ na wschodzie i 7-8 ℃ na zachodzie.
DZIEŃ św. MARCINA
W ludowej tradycji 11 listopada obchodzony jest jako Dzień św. Marcina. Zachowały się liczne tradycje i przysłowia i prognostyki, w tym nawiązujące do zbliżającej się już zimy: „Gdy Marcin w śniegu przybieżał – będzie po pas całą zimę leżał”, „Jeśli na Marcina sucho, to Gody (Boże Narodzenie) z pluchą”. Ten prognostyk pogody na Boże Narodzenie sprawdzimy za kilka tygodni, oby to było tylko ludowe porzekadło. Poznaniacy (i nie tylko Oni) natomiast objadają się tego dnia świętomarcinskimi rogalami.
Ryszard Klejnowski
11 listopada, poniedziałek, 316 dzień 2024 roku; 7:00