Komentarz synoptyka: 2024-11-17
Dzisiaj i w najbliższych dniach pogodę nad kontynentem i naszym regionem kształtować będzie rozległy niż, którego centrum (970 hPa) przemieszcza się nad Półwysep Kola; związany z nim pofalowany front chłodny wędrować będzie w ciągu dnia nad naszym krajem z opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem, w wyższych partiach śniegiem. Przeważać będzie duże zachmurzenie, głównie przez chmury dolnego piętra Stratus i Stratocumulus Tylko na północnym zachodzie i krańcach południowo wschodnich można liczyć rozpogodzenia. Na północy możliwe burze. Tak przed frontem, jak i w jego strefie oraz za nim nie odnotujemy istotnych zmian temperatury, kształtować się ona będzie w przedziale 5-7°C, tylko na południu, jeśli wystąpią przejaśnienia może wzrosnąć do 8-9°C. Umiarkowany i porywisty wiatr, szczególnie w strefie frontowej, w porywach do 70 km/h, nieco więcej w górach, południowo zachodni i zachodni może o kilka stopni obniżać temperaturę odczuwalną.
Najbliższej nocy nadal występować będą opady deszczu, na północy i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie temperatura może spadać poniżej zera, powodując śliskość na drogach. W poniedziałek podobny charakter pogody, możliwe większe przejaśnienia.
Aktualne położenie strefy frontów i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i animacjach radarowych Eumetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Wyraźnie widoczna jest komórkowa struktura zachmurzenia konwekcyjnego w chłodniejszej masie powietrza napływającego nad Morze Północne. Jeśli bliżej przyjrzeć się mapom radarowym, w tym z systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ możemy zidentyfikować dwie, napływające jedna za drugą strefy frontowe. Niewykluczone więc jest, że na skutek dynamiki napływającej, chłodnej i chwiejnej masie mogą wypiętrzać się na północy, przy dodatkowym wymuszeniu orograficznym chmury Cb z późnojesiennymi burzami.
Zmianę właściwości termicznych mas powietrza napływającego w tylnej części niżu skandynawskiego możemy obserwować na mapach topografii względnej TW 500-1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202411170000&projection=opencharts_europe&valid_time=202411170000 . Pokazują one pośrednio średnią temperaturę w warstwie między tymi poziomami. Zwraca uwagę niewielki wtórny niż, formujący się w pierwszych dniach tygodnia nad Jutlandią i Niemcami, zmierzający w naszym kierunku co zapowiada intensyfikację zjawisk pogodowych. Ilustrują to również nasze mapy prognostyczne oraz meteorogramy. Spodziewać się możemy od wtorku i środy intensywnych opadów i wiatru na Wybrzeżu rzędu 100 i więcej km/h.
„Od świętej Salomei zima jest w nadziei”
Ryszard Klejnowski
17 listopada, niedziela, 322 dzień 2024 roku: 7:30