Komentarz synoptyka: 2024-11-18

Przed nami kilka dni, a właściwie cały tydzień dynamicznej, z silnym i porywistym wiatrem, dużym zachmurzeniem, przelotnymi opadami a nawet z burzami pogody. Dzisiaj przeważać będzie duże zachmurzenie, głównie przez chmury dolnego piętra Stratus i Stratocumulus, na północy wypiętrzające się do Cb; w całym kraju przelotne opady deszczu, na północy i południu deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Dynamika procesów, wsparta orografią sprzyjać może powstawaniu jesiennych burz na Wybrzeżu. Po nieznacznych spadkach temperatury nocą, w dzień wzrośnie do 4-6°C, nieco cieplej na południu. Silny i porywisty południowo zachodni i zachodni wiatr, w porywach do 80-90 km/h na Wybrzeżu i w górach, w centrum 50-70 km/h obniżał będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną.

Podobnie jak wczoraj północna część kontynentu jest w zasięgu cyrkulacji rozległego niżu, który znad północy Półwyspu Skandynawskiego przemieszcza się na wschód. Związany z nim szeroka strefa frontowa, widoczna na animacji zdjęć satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd przemieszcza się południe. Strefy opadów na nim znad zachodniej Europy zmierzają na południowy wschód, co możemy śledzić na mapach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Kolejne zaburzenia falowe na froncie, przekształcające się we wtórne niżu widoczne są już nad Wyspami Brytyjskimi i północnym Atlantykiem. Już jutro pogłębiający się gwałtownie układ niżowy o niewielkich rozmiarach napłynie nad zachodni Bałtyk, powodując spadek ciśnienia rzędu 30 hPa w ciągu kilkunastu godzin, w efekcie wzrost prędkości i porywistości wiatru powyżej 100-110 km/h na Wybrzeżu i w górach oraz 50-70 km/h na pozostałym obszarze kraju.

Tak znaczna dynamika zachodniego przenoszenia generowana jest północno zachodnią gałęzią prądy strumieniowego, osiągającego nad naszym regionem prędkość rzędu 220 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

Prognostyczne mapy topografii barycznej środkowej troposfery pokazują, że niemal do końca miesiąca dominować będzie nad kontynentem dynamiczna strefowa cyrkulacja zachodnia, z niewielkimi odchyleniami północnymi i południkowym. Mogą one przynieść krótkotrwałe ochłodzenie i zwiastuny zimy oraz cieplejsze dni z temperaturą 10-12°C. Nie zabraknie jednak chmur i przelotnych opadów: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202411171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202411180300 .

Pamiętajmy, że już jutro nad ranem na północnym zachodzie i zachodzie zaczniemy odczuwać i obserwować oznaki zbliżającej się zatoki i niżu, nasilające się w ciągu dna. Zwracajmy uwagę na ostrzeżenia i na bieżąco śledźmy nasze mapy prognostyczne i meteorogramy, zdjęcia satelitarne i radarowe.

Ryszard Klejnowski

18 listopada, poniedziałek, 323 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł