Komentarz synoptyka: 2024-12-11
Dzisiejszy dzień będzie przełomowy z punktu widzenia postępującej przebudowy w polu geopotencjału w całej troposferze, poprzez postępującą likwidację klina wyżowego wychodzącego na wschód od dobrze rozbudowanego wyżu lokującego się nad Irlandią oraz dwóch ośrodków niżowych, znad Rumunii w kierunku Ukrainy, stopniowo wypełniającym się zimnym powietrzem, natomiast drugi ośrodek niżowy znad południowej Francji z tendencją do przemieszczania się w kierunku zachodnim nad Zatokę Biskajską, a jutro już na otwarte wody Atlantyku. Natomiast wyż z osią pionową nie zmieniając swego położenia będzie stopniowo redukowany, a razem z nim likwidowany będzie klin wyżowy sięgający po kraje bałtyckie i sąsiadującą z nimi Rosją, w południe będzie sięgał do Obwodu Kaliningradzkiego, a po upływie doby sięgający po Alpy. Natomiast zwalniane przez niego miejsce, stopniowo zajmować będzie głęboki i zarazem rozległy niż lokujący się w wysokich szerokościach geograficznych Nowej Ziemi i Morza Karskiego, wchłaniający wspomniany wyżej jeden z ośrodków niżowych. To pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi, wyżem znad Wysp Brytyjskich i niżem arktycznym utworzy się tzw. pochylnia od Morza Grenlandzkiego, przez Morze Norweskie, południową i środkową Skandynawię, a dalej na południowy wschód po wschodnie Bałkany i zachodnie akweny Morza Czarnego. Zatem i nad naszym krajem dokona się wspomniana zmiana przepływu mas powietrza w swobodnej troposferze z północno wschodniego na północno zachodni. Natomiast w stosunkowo cienkiej, przyziemnej warstwie powietrza, zmiana kierunku wiatru nad naszym krajem już się dokonała w drugiej połowie nocy i taki kierunek wiatru utrzyma się przez około dwie doby.
U nas nadal utrzymują się warunki pogodowe, typowe dla chłodnej pory roku w obszarze rozległego i tzw. „zgniłego wyżu”, w którym, w stosunkowo cienkiej warstwie powietrza z powodzeniem utrzymują się podinwersyjne, niskie chmury warstwowe (Stratus) przykrywające znaczne obszary kraju, a przy słabym wietrze, miejscami w dzielnicach centralnych także występują mgły radiacyjne. Natomiast na Pomorzu także chmury podinwersyjne, warstwowo-kłębiaste (Staratocumulus). To zachmurzenie utrzymuje się we wspomnianej warstwie przyziemnej, pod swobodną inwersją temperatury utrzymującej się na poziomie około jednego kilometra. Powyżej niej, w obszarze osiadania powietrza dominuje bezchmurne niebo, ale miejscami nanoszone są od północnego wschodu ławice zachmurzenia, lokalnie nawet prowadzące śladowe opady deszczu. Nad ranem temperatura ułożona strefowo, na wschodzie i na krańcach południowych na małym minusie, natomiast w obszarach Karpat -1, -2ºC. Najwyższa temperatura w pasie północnym, na skutek nanoszenia przez wiatr cieplejszego powietrza znad Bałtyku, tutaj temperatura zbliżona do 4 stopni. Wiatr północno zachodni słaby tylko w pasie wybrzeża nieco żwawszy.
W ciągu dnia nadal utrzymywać się będzie dotychczasowy typ pogody z dominacją zachmurzenia podinwersyjnego (St i Sc). Lokalnie, a na północy kraju mogą pojawić się słabe opady deszczu, a na pozostałym obszarze nasz model prognozuje słabe opady śniegu i śniegu z deszczem z chmur piętra średniego. Temperatura w najcieplejszej porze dnia niewiele wyższa od nocnej od 3, 4 stopni w pasie wybrzeża do około jednego stopnia na południu, a na południowym wschodzie i w górach około zera lub na małym minusie. Zatem warunki pogodowe podobne do tych z dnia wczorajszego. Taki typ pogody spodziewany jest w ciągu najbliższej doby.
Jarosław Olędzki
11 grudnia 2024r., godz. 7.20