Komentarz synoptyka: 2024-12-22
W realizacji opisywanej we wczorajszym komentarzu aktywnej cyrkulacji zachodniej do wybrzeży Norwegii w okolicach Bergen zbliża się głębokie centrum niżowe, o ciśnieniu 960hPa, z klasycznym, dobrze widocznym na zdjęciach satelitarnych systemem frontów – ciepłej okluzji i frontu chłodnego - dzisiaj trwać będzie proces przechodzenia przez Pomorze, Wielkopolskę i centralną, a potem wschodnią Polskę słabnącego już frontu okluzji, z niewielkimi opadami deszczu, który został wyrzucony aktywną cyrkulacją z obrębu niżu znad Bergen nad Bałtyk, północ Polski i kraje nadbałtyckie. Dochodząc do naszych wschodnich granic strefa frontowa zwolni swój ruch, ustabilizuje się i już wolniej przesuwać się będzie na wschód, ale poszczególne zgrubienia chmur wędrować będą wzdłuż frontu z SW na NE.
Sam ośrodek niżowy nie przewali się przez wysokie na prawie 2 km pasmo Gór Skandynawskich (Telemark) tylko wystąpi „efekt przylądkowy” poprzez tworzenie się w jego południowej części wtórnego ośrodka niżowego, który przez Skagerrak opłynie od południa cypel Półwyspu Skandynawskiego i wejdzie już tej nocy nad Danię, jutro znajdzie się nad Meklemburgią, a potem nurkować będzie przez Brandenburgię, Łużyce nad Ziemię Lubuską i Góry Izerskie, w zachodnim obszarze Dolnego Śląska zaniknie pod koniec jutrzejszej doby. W tworzącej się zatoce, która według naszych prognoz będzie się szybko wypełniała, ułoży się front chłodny, za nim napłynie nad środkowe Niemcy wzdłuż Łaby chwiejna masa powietrza z licznymi chmurami Cu cong, z opadami przelotnymi deszczu, na wzniesieniach ze śniegiem. Nasz model przewiduje w tym napływie opady mieszane, które dochodząc do wyżyn Saksonii, Rudaw i zachodnich Sudetów dadzą liczne i dość intensywne opady mokrego śniegu.
Wciskający się na południe Europy zdecydowany napływ chłodnego powietrza znad Morza Norweskiego przez Północne i dalej przez Niemcy, Czechy i Dolną Austrię spowoduje reaktywację niżu bałkańskiego, którego centrum we wtorek w dzień znajdzie się nad Grecją i Morzem Egejskim, a wyraźny napływ chłodu nasunie się nad Italię i Adriatyk. Natomiast w zdecydowanie chłodniejszym powietrzu rozwinie się układ wyżowy, ciśnienie zacznie wzrastać nad Morzem Północnym i Niemcami, klin sięgnie we wtorek rano już nad Wielkopolskę izobarą 1025hPa, w ciągu dnia obejmie cały kraj. Jedynym wyjątkiem z szykującej się pogody wyżowej na same Święta będą nasze góry i pogórza, w Sudetach odczujemy skutki naporu chłodnej masy znad Niemiec, tam już dzisiaj możliwe opady śniegu (ale mokrego), w polskich Karpatach pojawią się jutro i pojutrze wychodzące od południa z niżu bałkańskiego opady w górach śniegu. Prognozy mówią o regeneracji tego niżu, wówczas skraj tych opadów dojść może też do polskich gór, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz Sądeckiego i Tatr.
Takie więc dzisiaj, przy przewalaniu się zatoki niżowej według prognozy modelu UM szykujmy się na dwa dni ze słabymi opadami deszczu, które od Pomorza, Wielkopolski i Kujaw przejdą przez cały kraj, w poniedziałek padać będzie przelotnie na krańcach wschodnich i zachodnich, w środku kraju pas rozpogodzeń, wieczorem zajmowany mgłami i niskimi chmurami Stratus. W północnej, centralnej i wschodniej części kraju zdecydowanie silniejszy wiatr, z kierunku SW, o prędkościach w porywach do 12-15 m/s. Kierunek napływu z SW to też możliwość pojawiania się wiatru fenowego, szczególnie dzisiaj w zachodnich Beskidach, przy tego rodzaju wietrze prędkość średnia nie jest duża, ale okresami do dna doliny dochodzą porywy powyżej 18-20 m/s. Jutro już spokojniej, a w Święta w obszarze wyżowym słaby wiatr lub cisze, w nocy temperatura zbliży się do zera, a miejscami spadnie nieco poniżej.
Sytuacja szybko wzrastającego ciśnienia i tworzenia się wyżu z reguły sprzyja całkowitemu zanikowi zachmurzenia, ale kolejno w czasie wieczora i nocy następuje ochłodzenie warstw przyziemnych i pojawiają się mgły lub bardzo niskie chmury Stratus. Tak więc nawet mimo panowania wyżu mogą być poważne kłopoty z odnalezieniem na firmamencie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Na szczęście wszędzie są nowoczesne liczniki czasu, a stosowne aplikacje w smartfonach podają widok rozgwieżdżonego nieba na każdą godzinę. Spokojnych i miłych Świąt !
Maciej Ostrowski, 22 grudnia 2024; 07:40