Komentarz synoptyka: 2024-12-24

Procesy powolnego przekształcania się pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej, przyziemnej warstwie i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, sygnalizowane w poprzednich komentarzach, czemu sprzyja przemieszczanie się układów niskiego ciśnienia w wysokich szerokościach geograficznych od zachodu w kierunku wschodnim, ale istotną barierą cyrkulacji zachodniej nad całym kontynentem europejskim nadal pozostaje rozległa zatoka w polu geopotencjału, rozciągająca się od Morza Barentsa, przez wschodnią Skandynawię, Bałtyk, nasz kraj, przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Alpy, zachodnie kraje bałkańskie, całe Włochy, Morze Tyrreńskie z przyległościami, a dalej na południe po północne obszary Afryki północnej, ale to niebawem ulegnie zmianie. W obszarze tej zatoki nad Półwyspem Apenińskim z przyległościami lokuje się niż (995 hPa) z osią ustawioną pionowo, a to jest sygnałem, że będzie on ulegał dyssypacji i przesuwaniu się w rejon Krety, już jutro w godzinach południowych z ciśnieniem niespełna 1010 hPa. Razem z nim postępować będzie na wschód cała bruzda niskiego ciśnienia i geopotencjału, która w godzinach południowych spodziewana jest na rubieży: Półwysep Kanin, Rosja zachodnia, Ukraina, zachodnie wybrzeże Morza Czarnego, a dalej do niżu znad Krety. W tym samym czasie na wschodnich akwenach Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich, Morza Północnego i południowej Skandynawii z przyległościami, rozbudowywać będzie się klin w polu geopotencjału, w zasięg którego będziemy się stopniowo dostawali. Równocześnie, ale nieco na południe od klina górnego rozbudowywać się będzie wtórny ośrodek wyżowy, w godzinach południowych lokujący się na pograniczu Francji i Niemiec, a umacniającym się klinem obejmować będzie cały obszar kraju. Oś tego klina w kształcie łagodnego łuku w kierunku północnym lokować się będzie od Ziemi Lubuskiej po Podlasie, a dalej nad Białoruś i sąsiadującą z nią część Rosji zachodniej.

Takie położenie osi klina sprawi, że po jego południowej stronie utrzymywać się będzie tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. Najbardziej eksponowany na dotychczasowy typ pogody pozostanie rozległy południowo wschodni obszar kraju, od Lubelszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie, pozostający w zasięgu wspomnianego niżu znad ciepłych wód Morza Śródziemnego. Trzeba dodać, że w tym obszarze kraju, miejscami już utrzymuje się cienka warstwa śniegu. Tutaj nadal utrzymywać się będą słabe opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem, z postępującą tendencją do stopniowego ustępowania nad Ukrainę, lokalnie może nawet pokropić drobny deszcz. Według naszego modelu następować to będzie w nocy z pierwszego dnia Świąt na dzień drugi. Najdłużej utrzymywać się będą opady śniegu w Karpatach, a zwłaszcza w Karpatach Wschodnich. Natomiast na południowym zachodzie kraju nadal spodziewane są słabe opady deszczu o charakterze przelotnym, a w Sudetach opady mokrego śniegu, związane z resztkami wypełniającego się ośrodka niżowego, niewidocznego na mapach ciśnienia, ale w dolnej troposferze utrzymujące się przez dłuższy czas. Na pozostałym obszarze kraju, przy słabym gradiencie barycznym i słabym wietrze oraz ciszy wiatrowej przy dużej wilgotności względnej trzeba się liczyć z utrzymywaniem się niskich chmur warstwowych (St) oraz dokuczliwych, gęstych mgieł, ograniczających widzialność do 100, 300 metrów, lokalnie nawet do niższej widzialności.

Dzisiaj o poranku temperatura ułożona strefowo od 4 stopni w pasie wybrzeża i w dzielnicach zachodnich po Dolny Śląsk, do -1 stopnia na wschodzie i południowym wschodzie. W dzień, przy dużym zachmurzeniu i krótkim czasie dnia, temperatura tylko nieznacznie wzrośnie, na zachodzie do około 6-ciu stopni, a do 2, 3 stopni na wschodzie, a w górach wyraźnie zimowo, nie tylko z powodu śniegu, ale także utrzymującego się mrozu. Nocą temperatura nadal zróżnicowana na wschodzie lekki mróz, a na zachodzie około 3, 4 stopnie, nieco cieplejsze wybrzeże.

Co nas czeka dzisiaj już wiemy. Jutro wał wyżowy będzie stopniowo przesuwał się w kierunku południowym, wzrastać będzie gradient baryczny na północy kraju, a od godzin około południowych spodziewane jest nasuwanie się znad Bałtyku słabych opadów deszczu w strefie frontu o charakterze ciepłym, stopniowego rozprzestrzeniania się go w głąb kraju, z tendencją do słabnięcia. Natomiast w porze nocnej opady te przesuwać się będą wschodem kraju w kierunku południowym, a po jego wschodniej, chłodnej stronie spodziewane są opady mokrego śniegu. W drugi dzień Świat opady te nadal przesuwać się będą w kierunku wschodnim nad Lubelszczyznę, Podkarpacie, a także nad Małopolskę. Termicznie bez istotnych zmian, cieplejszy zachód z temperaturą 5, 6 stopni i chłodniejszy wschód na poziomie 1, 2 stopnie i nadal pochmurno.

Wszystkim odwiedzającym nasze strony internetowe, życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w miłej, ciepłej atmosferze rodzinnej, bez względu na to jaka będzie pogoda za oknem. Podróżującym bezpiecznego dojazdu do celu.


Jarosław Olędzki,

24 grudnia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł