Komentarz synoptyka: 2024-12-25
Nie pierwsze i zapewne nieostatnie to tak ciepłe i bezśnieżne Święta Bożego Narodzenia: temperaturę minimalną rzędu --10°C notowano ostatnio w latach 2021, 2003, 2002 - wówczas spadała lokalnie do -20°C, oraz 1996 i 1995 (dane za IMGW-PIB: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=18414) .
Świątecznym spacerom towarzyszyć więc dzisiaj będzie późno jesienna aura z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem, z lokalnymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, głównie przez chmury dolnego piętra Stratus, Stratocumulus i Cumulus. Większego zachmurzenia można spodziewać się na północy, w strefie frontu ciepłego, z możliwością słabego opadu deszczu lub mżawki. Na południowym wschodzie, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim opady śniegu. Wypoczywający pod Tatrami i w Sudetach mogą liczyć na sporo słonecznych godzin. W godzinach przedpołudniowych komunikację może utrudniać mgła i zamglenie, podobnie jak w nadchodzącą noc. Temperatura nie przekroczy 1-3°C na wschodzie i 3-5°C na zachodzie kraju, w górach około 0°C, słaby lub umiarkowany wiatr, głównie z kierunków południowych może obniżać o kilka stopni temperaturę odczuwalną.
Za taką świąteczną aurę odpowiada rozległy, elipsoidalny w kształcie wyż, rozciągający się od Uralu, po Półwysep Iberyjski i dalej znad Atlantyk, z centrum 1037 hPa nad Polską. Układ jest niemal stacjonarny, powoli słabnąc, utrzymywać się będzie nad kontynentem przynajmniej do końca tygodnia. Przełom lat może przynieść intensyfikację zachodniej cyrkulacji strefowej. Nad wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego i Bałkanami od kilku dni przejawia swoją aktywność quasi stacjonarny niż, który przyniósł na Bałkanach intensywne opady śniegu, paraliżujące m.in. Bośnię i Hercegowinę. Zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i radarowe: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ pokazują, jak układy cyklonalne i frontowe migrują po obrzeżach górnego klina w polu geopotencjału.
Na poziomie 500 hPa górny klin znad Azorów rozbudowuje się na północny wschód, nad nasz kraj i dalej nad kraje nadbałtyckie. Przenosi po swojej północnej krawędzi ciepłe i wilgotne masy powietrza z rejonów podzwrotnikowych nad nasz region i Skandynawię. Możemy śledzić ten proces na mapach topografii względnej 500/1000 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202412250000&projection=opencharts_europe&valid_time=202412250300 . Tym samym jeszcze przez kilka dni towarzyszyć nam będzie późno jesienna aura.
Niezależnie od pogody, wszystkim naszym Czytelnikom i Sympatykom, życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w miłej, ciepłej, domowej (lub wczasowej) atmosferze.
Św. Mikołaj rozdał wczoraj wieczorem pod choinki upragnione prezenty i powrócił do swojej chatki w Rovaniemi w Laplandii. Niestety dzisiaj w Rovaniemi pogoda będzie podobna do naszej, oczekiwany jest opad deszczu, a wczoraj było tam -13°C: www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html
Ryszard Klejnowski
25 grudnia, środa, 360 dzień 2024; 7:15