Komentarz synoptyka: 2024-12-26
Podobnie jak wczoraj drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia powita nas bardziej późnojesienną niż zimową aurą. Północ, zachód i centrum kraju znajdą się pod gęstą zasłoną podinwersyjnych chmur dolnego piętra Stratus i Stratocumulus z możliwymi słabymi opadami deszczu lub mżawki Na południowym wschodzie i południu ujrzymy więcej Słońca przy umiarkowanym i małym zachmurzeniu z przejaśnieniami i rozpogodzeniami Na słoneczną pogodę mogą liczyć wypoczywający mniej lub bardziej aktywnie w Sudetach, pod Tatrami i w Beskidach Mgła i zamglenie mogą lokalnie utrzymywać się przez cała dobę, szczególnie w północnej połowie kraju, stanowiąc istotne utrudnienia komunikacyjne.
Zalegająca nad nami strefa mało aktywnego frontu ciepłego powoduje znaczną różnicę temperatury maksymalnej, od 0 do +2°C na południowym wschodzie, do 5-7°C na północnym zachodzie i zachodzie. Zachmurzenie frontowe było również przyczyną dużej różnicy temperatury w nocy. Na południowym wschodzie i południu oraz w centrum przy nocnych przejaśnieniach temperatura spadła do -3/-5° (w Zakopanem -9,6°C), podczas gdy na północnym zachodzie wynosiła +3/+5°C (dane IMGW-PIB z godz. 5.00). Słaby lub umiarkowany wiatr nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej. Zdecydowanie chłodniej, mroźniej było w 2021 roku, kiedy to temperatura minimalna spadła do -10/-13°C a maksymalna wynosiła -3/-7°C (modele.imgw.pl/cmm/?page_id=18414) .
Tak na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd jak i na mapach synoptycznych widzimy niewielkie zmiany w porównaniu z wczorajszymi obrazami. Nad kontynentem nadal panuje quasi stacjonarny elipsoidalny w kształcie wyż z centrum 1040 hPa nad południem Polski i drugim 1043 w rejonie Alp. Rozciąga się od Uralu po Zatokę Biskajską i dalej nad Atlantyk. Rozbudowując się na południe obejmuje tez Bałkany, spychając na południe aktywny niż śródziemnomorski, który przyniósł kilka dni temu obfite opady śniegu w Bośni i Hercegowinie. Jak możemy obserwować na naszych mapach prognostycznych, wschodnia część jego osi wielkiej przesuwa się zgodnie z ruchami wskazówek zegara, a cały układ powoli migruje na południe. Dzieje się to pod naporem zatoki okołobiegunowych niżów, które zgodnie z cyrkulacją w środkowej troposferze wędrują na wschód, wraz z rozbudowująca się na południe wydłużoną zatoką.
Zanikać również będzie górny klin w polu geopotencjału 500 hPa, który jeszcze dzisiaj sięga od Półwyspu Iberyjskiego nad Polskę i kraje nadbałtyckie. Na jego miejsce wkroczy od północnego zachodu zatoka niżu z okolic podbiegunowych.
Jutro i w sobotę podobny typ pogody, będzie nieco cieplej, w niedzielę możemy oczekiwać pogodniejszej, nieco chłodniejszej aury. Niezależnie od tego zachęcamy do aktywnego spędzania świątecznych i poświątecznych dni, podobnie jak to czynią wizytujący wioskę św. Mikołaja w Laplandii, gdzie zima łagodną też dzisiaj jest: www.youtube.com/watch?v=Cp4RRAEgpeU
Ryszard Klejnowski
26 grudnia, czwartek, 361 dzień 2024 roku; 7:10