Komentarz synoptyka: 2024-12-28
Weekendowa aura nie zaskoczy na niczym nowym w stosunku do minionych dni; cały kraj, z wyjątkiem południowego zachodu, Sudetów, Tatr i Beskidów, zakryty będzie szczelną powłoką niskich, podinwersyjnych chmur Stratus i Stratocumulus. Niskiemu zachmurzeniu, przy dużej wilgotności powietrza, którą oceniać możemy na naszych meteorogramach, towarzyszyć będą mgła i zamglenie, miejscami utrzymujące się przez całą dobę Możliwe będą lokalne przejaśnienia, na słoneczną pogodę liczyć mogą wypoczywający w górach, na pozostałym obszarze kraju spodziewać możemy się słabych opadów deszczu lub mżawki, rano marznących na południowym wschodzie.
Nadal utrzymywać się będzie znaczna różnica temperatury między południowym wschodem i wschodem kraju, gdzie temperatura maksymalna w dzień nie przekroczy 1-3°C a północnym zachodem i zachodem z temperaturą 4-6°C. Słaby wiatr z kierunków południowych nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej. Słaby wiatr, duża wilgotność powietrza, mgła i inwersja temperatury sprzyjać będą gromadzeniu się zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, szczególnie w regionach z rozproszonymi źródłami ogrzewania.
Również na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i mapach synoptycznych nie widać zdecydowanych zmian. Quai stacjonarny wyż z centrum 1035 hPa nad południową Polską, rozciąga się od Uralu po Półwysep Iberyjski, powoli migruje na południe, sięgając dzisiaj Bałkanów. Od północy napiera nań zatoka niżu znad Islandii i Morza Norweskiego, przemieszczającego się nad Półwysep Skandynawski. Układy frontów z nim związane opływają antycyklonalnie wyż, zbliżając się w perspektywie najbliższych dni nad Bałtyk i północne regiony kraju. Już od jutra na północy wzrastać będzie gradient ciśnienia, tym samym prędkość i porywistość południowo zachodniego wiatru, a w poniedziałek strefa frontowa przyniesie na Wybrzeżu opady deszczu i porywy wiatru do 70 km/h. Zgodnie z naszymi mapami prognostycznymi i meteorogramami Sylwester i Nowy Rok powitają nas opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silnym i porywistym wiatrem.
Na prognostycznych mapach ECMWF topografii 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa możemy śledzić proces osłabiania się i wycofywania na południe klina znad Zatoki Biskajskiej: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202412271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202412280900 . Jego miejsce zajmuje powoli zatoka okołobiegunowego niżu, narasta gradient geopotencjału, formuje się zachodnia, intensywna cyrkulacja strefowa. Obszar wysokiego geopotencjału na południu kontynentu blokować będzie przez kilka dni napływ chłodnego powietrza z północy, jednak w okolicach pierwszego styczniowego weekendu możemy spodziewać się zmiany cyrkulacji na północną i spadkami temperatury poniżej zera stopni z opadami śniegu.
Jeszcze tylko krótka wizyta w Rovaniemi: www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.htm i życzenia miłego spędzenia ostatniego weekendu 2024 roku.
Ryszard Klejnowski
28 grudnia, sobota, 363 dzień 2024 roku: 7:10