Komentarz synoptyka: 2024-12-30
Rozległy wyż nad południową, środkową i zachodnią częścią Europy trzyma się jeszcze, nawet w południowej części nie ma istotnego zachmurzenia, ale granica chmur, pokrywających północny i centralny pas naszego kraju będzie się przesuwała stopniowo na południe. W strefie pełnego, podinwersyjnego zachmurzenia występują lokalnie dokuczliwe opady mżawki połączone z ograniczeniem widzialności, a nawet z mgłą, zaś tam gdzie w nocy temperatura spadła poniżej zera mżawka czy nawet mgła może przywierać do podłoża warstewką lodu. W pasie północnym już silniejszy wiatr, na Bałtyku ostrzeżenie o narastającym sztormie, w porywach do 8-9 stopnie Beauforta – to wynika z opisywanego we wczorajszym komentarzu przechodzenia niżu 970hPa przez północ Skandynawii nad Morze Barentsa.
W tylnej części tego niżu przez Morze Norweskie na południe spływa masa powietrza arktycznego, nad Islandią na poziomie 850hPa (około 1,5km) temperatura wynosi -20 stopni, a jednocześnie nad Szkocją tylko zer0 stopni. Na tym pokaźnym kontraście tworzą się nad Atlantykiem kolejne niże, szybko przenoszone w stronę Szkocji i Skandynawii a potem nad Bałtyk. Uwaga meteorologów w Anglii i wybrzeżach Morza Północnego skupia się na wtórnym niżu już zmierzającym do Szkocji, jutro w południe znajdzie się tam z ciśnieniem 988hPa, po następnej dobie będzie nad centralnym Bałtykiem w pobliżu archipelagu Wysp Alandzkich. Trzeci niż z tej serii przetaczając się jeszcze bardziej południową drogą toru II w nocy ze środy na czwartek, drugiego dnia roku, będzie nad Skanią i Olandią z ciśnieniem 976hPa i dalej poleci nad Zatokę Ryską. Dopiero za nim zacznie się wzrost ciśnienia i napłynie porcja arktycznego powietrza wchodząca najpierw nad Europę zachodnią, aż do Alp, potem nad środkową, w tym też nad Polskę, będzie to trzeciego i czwartego dnia Nowego Roku.
Niże wtórne, ale bardzo aktywne przemieszczają się w obrębie północno skandynawskiego niżu centralnego, obejmującego już całą troposferę, w tym obszarze występuje i wzmacniać się będzie strefa prądu strumieniowego o prognozowanych prędkościach nad Szkocją i Morzem Północnym przekraczających 260 km/h. Przy podłożu, w najniższej warstwie też występowanie bardzo silnego wiatru, początkowo przed zbliżaniem się kolejnych wirów niżowych z SW, potem zachodniego, po przejściu frontu chłodnego skręcającego na NW.
Prędkości są prognozowane przez nasz model i osiągają nad południowym Bałtykiem tej nocy 20 m/s, w porywach 25 m/s czyli 9-10 stopni Beauforta. Pierwszy sztorm związany z niżem idącym przez Finlandię na Morze Białe, da dzisiaj i w nocy wiatr z kierunku SW. Kolejny wchodzący w nocy z 1 na 2 stycznia nad południowy Bałtyk może osiągnąć ponad 30 m/s (11-12 st.B). Na wybrzeżu i Pomorzu także zdecydowane wzmocnienie wiatru z SW, potem z W, ale prędkości będą 5-7 m/s mniejsze jak na morzu – czyli porywy mogą osiągać do 17 m/s w pierwszym, dzisiejszym sztormie, pojutrzejszej nocy do 20-22 m/s. Przechodzeniu kolejnych frontów niżów towarzyszyć będą zdecydowane opady deszczu, ale temperatura na razie nie spadnie z okolic 5 stopni na Bałtyku i Pomorzu. Im dalej na południe od skotłowanego sztormowo Bałtyku tym słabszy wiatr i temperatury w okresie nocnych rozpogodzeń w pasie południowym poniżej zera.
Dla poznania szczegółów prognozy na trzy doby warto skorzystać z meteorogramu swojej miejscowości, aby sięgnąć dalej na 5 kolejnych dób zajrzeć należy na mapy dostępne na mapy.meteo.pl/ . Zwracajmy uwagę na prezentowaną w czwartym okienku meteorogramu średnią prędkość wiatru (kolorowe bloki) oraz na porywy wiatru (czerwona kreskowana linia) bowiem głównym zagrożeniem w pierwszych dniach Nowego Roku będzie silny, z gwałtownymi porywami zachodni wiatr, na północy też deszcz o umiarkowanej, okresowo zwiększonej intensywności. Pamiętajmy też, że silniejszy wiatr obniża temperaturę odczuwalną co najmniej o 5 stopni.
Maciej Ostrowski, 30 grudnia 2024; 07:45