Komentarz synoptyka: 2025-01-02
W ciągu najbliższej doby zatoka wieloośrodkowego, rozległego niżu znad Skandynawii z frontem chłodnym przejdzie przez cały obszar naszego kraju. Główne centrum tego niżu, znajdujące się obecnie nad zachodnią Rosją, jest sterowane silnym prądem strumieniowym i odsunie się dalej na północny-zachód. Wraz z pojawieniem się w wyższym partiach troposfery górnej zatoki, Polska znalazła się w północno-zachodniej cyrkulacji, dosyłającej do nas coraz chłodniejsze powietrze. Masy powietrza polarnego, jakie do tej pory nad nami zalegały, wypierane są przez masy powietrza arktycznego, co spowoduje powrót zimowej aury.
Wraz z odsuwaniem się głównego centrum niżu znad Skandynawii, gradient baryczny w naszym regionie zacznie się zmniejszać. Obecnie różnica ciśnienia atmosferycznego między północą, a południem Polski wynosi koło 20 hPa, a do wieczora wartość ta zmniejszy się do 8 hPa. Z gradientem barycznym wprost proporcjonalnie związana jest prędkość wiatru. W porywach osiąga on obecnie około 70-80 km/h, zwłaszcza nad samym morzem, gdzie przy zachodnim kierunku wiatr nie napotyka przeszkód terenowych. Z kolei wieczorem i w pierwszej części nocy średnia prędkość wiatru wynosić będzie już od 4 do 7 m/s, czyli około 15-25 km/h. Niestety nie odetchniemy na długo. Już jutro od północnego zachodu wkroczy do Polski kolejna zatoka niżowa, związana z dynamicznie przemieszczającym się, wtórnym ośrodkiem niżowym, co ponownie spowoduje spadek ciśnienia i zwiększenie się gradientu barycznego.
Ze strefą frontu chłodnego związane jest duże zachmurzenie z opadami początkowo deszczu, a następnie śniegu. Wraz z jego przemieszczaniem się od północnego zachodu zacznie się rozpogadzać. Jednakże w związku z napływem znacznie chłodniejszego powietrza, po przejściu frontu tworzyć się będą chmury kłębiaste o rozciągłości pionowej wystarczającej do pojawienia się przelotnych i intensywnych opadów śniegu. Najwięcej opadów śniegu spodziewamy się na Pomorzu i Pojezierzu Mazurskim. Maksymalna temperatura powietrza na południu kraju osiągać będzie jeszcze +7°C do +10°C, podczas gdy na północy kraju już jedynie +3°C, +4°C. Nocą, gdy już nad cały obszar naszego kraju napłynie powietrze arktyczne, temperatura w całej Polsce spadnie poniżej zera do około -1°C, -3°C, a w górach nawet do -5°C, -7°C.
Krzysztof Maksimiuk, 02 stycznia 2025 r.