Komentarz synoptyka: 2025-01-03

Po generalnej przebudowie pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, w ciągu wczorajszego dnia i minionej nocy, cały obszar kraju dostał się w zasięg chłodnego, by nie powiedzieć zimnego powietrza arktycznego, zaciągniętego od północnego zachodu, znad Morza Północnego, Jutlandii i południowej Skandynawii, w chłodnej masie powietrza arktycznego, zaciągniętego w tylnej, chłodniej części, rozległego, wielocentrycznego niżu znad Europy północnej i północno wschodniej, obejmującej swym zasięgiem znaczne obszary Europy na zachodzie, od Morza Północnego, Niemiec, północnej Francji i Alp, a dalej w kierunku północno wschodnim przez Węgry, Ukrainę po środkowy Ural. To jest położenie głównego frontu związanego ze wspomnianym niżem, natomiast nad południową Skandynawią wirują dwa niewielkie ośrodki niżowe, a nad południową Finlandią trzeci, niewielki wir niżowy i związane z nimi fronty chłodne, doskonale odzwierciedlone na obrazach satelitarnych Czeskiej Służby Pogody (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

Zachmurzenie wspomnianego frontu opuszcza nasze krańce południowo wschodnie, a wcześniej ustąpiły opady frontowe, ale w chłodnej masie powietrza o znacznym potencjale chwiejności, z powodzeniem występują słabe, rozproszone, przelotne opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem, Natomiast nad dzielnice północno zachodnie nasunęły się znad Bałtyku opady przelotne deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, związane ze wspomnianym niżem znad południowej Finlandii, z tendencją do przesuwania się w głąb kraju w kierunku południowo wschodnim. lokalnie nawet pojawiają się burze (www.sat24.com/pl-pl/continent/eu#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ). Nad ranem temperatura od około -1, -3 stopnie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Suwalszczyznę, a dalej na wschodzie po Lubelszczyznę, Podkarpacie i Małopolskę, w górach jeszcze niższa. Na pozostałym obszarze na małym plusie, przeważnie około 1, 2 stopnie, a o jeden stopień wyższa na wybrzeżu. Wiatr nadal południowo wschodni, przeważnie 10, 20 km/godz., nieco silniejszy w pasie wybrzeża.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia utrzymywać się będzie północno zachodni przepływ powietrza w swobodnej troposferze. Wspomniane niże znad południowej Skandynawii połączą się w jeden ośrodek niżowy, kierujący się nad środkowy Bałtyk, a jego zatoka z aktywnym frontem chłodnym prowadzącym przelotne opady śniegu z deszczem i śniegu, nasuwać się będzie nad Pomorze już w godzinach około południowych, a następnie przesuwać się będzie w głąb kraju. Przed nią ustępować będą wspomniane opady o charakterze mokrego śniegu i śniegu z deszczem w strefie frontu związanego z niżem znad Finlandii. Zatem czeka nas pogoda z całkowitym zachmurzeniem opadowym z krótkotrwałymi przerwami, wówczas może też przejściowo zmniejszy się zachmurzenie w formie krótkotrwałego tzw. „okna pogodowego”. Trzeba liczyć się z występowaniem burz nad stosunkowo ciepłymi wodami południowego Bałtyku, nad lądem raczej bez burz. Za wspomnianym frontem napływać będzie od północnego zachodu wyraźnie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego, mocno zmodyfikowane przez wody Morza Norweskiego i częściowo znad wschodnich akwenów Morza Północnego. W ciągu dnia temperatura, niewiele się zmieni od nocnej z powodu grubego zachmurzenia frotowego oraz opadów. Na Pomorzu Gdańskim z przyległościami oraz na rozległym północnym wschodzie, około zera, a lokalnie nawet do -2 stopnie, najcieplej, na poziomie około 2, 3 stopni na Śląsku. Ciśnienie na południu kraju utrzyma się na dotychczasowym poziomie, ale na pozostałym obszarze kraju będzie się obniżało wraz z nasuwaniem się ośrodka niżowego nad południowy Bałtyk, zatem zwiększać się będzie gradient baryczny, generujący wzrost prędkości wiatru. Na otwartych wodach Bałtyku sztorm, natomiast nad lądem, stopniowo od północnego zachodu zwiększającego swoją prędkość do 70-80 km/h, ale podczas przesuwania się rozbudowanych chmur Cb w strefie frontowej nawet do 90, 100 km/h. Zatem przed nami dynamiczna aura, charakterystyczna dla przechodzenia od ciepłej pory roku do pory chłodnej.

W porze nocnej nadal wietrznie, ale nie wszędzie. Frontowe opady już tylko śniegu mokrego, z tendencją do wychodzenia poza granicę wschodnią stopniowo nad Białoruś, a następnie nad Ukrainę i Słowację. Niemal w tym samym czasie, znad Bałtyku nasuwać się będzie następna frontowa strefa opadów mokrego śniegu. Przesuwając się na południowy wschód jutro stopniowo opuszczać będzie nasz kraj. Od najbliższej nocy temperatura na całym obszarze kraju przejdzie już poniżej zera, nie tylko w porze nocnej, ale też i w porze dziennej. Zatem przed nami szykuje się namiastka zimy.


Jarosław Olędzki,
3 stycznia 2024r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł