Komentarz synoptyka: 2025-01-05
Przed nami kilkanaście dni dynamicznie zmiennej sytuacji atmosferycznej, a więc i aury; na przemian zimowej z wczesno wiosenną z opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Dzisiaj po nocnych spadkach temperatury, zróżnicowanej geograficznie od -12,8°C w Zakopanem do +0,5°C w Kołobrzegu i Świnoujściu (dane IMGW-PIB z godz 5.00), w dzień ukształtuje się ona w granicach od -2°C na południu i wschodzie kraju do 0/+2°C na zachodzie i północnym zachodzie.
Pogodę w najbliższych dniach kształtować będzie układ niżowy, który znad Wysp Brytyjskich szybko przemieszcza się nad Morze Północne i dalej nad Półwysep Skandynawski. Zachmurzenie związanych z nim frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych Eumentnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Klin wyżowy, który jeszcze wczoraj zapewniał nam słoneczną aurę ustępuje na południowych wschód pod naporem zatoki niżu brytyjskiego. Tym samym początkowo małe lub umiarkowane zachmurzenie zacznie od południowego zachodu wzrastać do dużego i całkowitego. Już w nocy pojawiły się chmury wysokiego piętra, od godzin okołopołudniowych przybędzie zachmurzenie przez chmury piętra średniego. W godzinach popołudniowych, wieczorem i w nocy wraz z niskim zachmurzeniem warstwowym pojawią się od południowego zachodu opady, początkowo śniegu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo marznącego, powodujące gołoledź.
W nocy i jutro strefa opadów frontowych przemieszczać się będzie na północny wschód, docierając wieczorem nad Suwalszczyznę, Warmię i Mazury. W poniedziałek, w święto Trzech Króli temperatura wzrośnie do 8-10°C na południu i zachodzie, 5-7°C w centrum i 2-4°C na północnym wschodzie. W miarę przemieszczania się strefy frontowej na północny wschód opady będą zanikać, pojawiać się będą przejaśnienia i rozpogodzenia.
Dla organizatorów i uczestników marszów Trzech Króli, organizowanych w Warszawie i innych miastach od 2009 roku ważna będzie informacja o pogodzie na czas tego wydarzenia. W wielu regionach towarzyszyć im będzie pogodna i ciepła jak na styczeń aura, w innych, szczególnie na północy pochmurna, chłodna i deszczowa, miejscami niebezpieczna, bo z gołoledzią. Warto więc na bieżąco śledzić nasze uaktualniane co 6 godzin mapy prognostyczne, dane radarowe i inne powszechnie dostępne, tak by odpowiednio do wydarzenia tego się przygotować.
Przyczyn tak znacznego, kilkudniowego ocieplenia należy szukać na mapach geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. Na przykładzie mapy topografii względnej TB 500 – 1000 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202501041200&projection=opencharts_europe&valid_time=202501050600 możemy obserwować intensywną adwekcję ciepłej masy powietrza z południowego wschodu, która szybko zostanie zastąpiona napływem chłodu z północnego zachodu.
Ryszard Klejnowski
5 stycznia 2025 roku; 7:10