Komentarz synoptyka: 2025-01-11
Nadal pozostajemy w zasięgu aktywnego niżu (990 hPa) będącego już w fazie wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym, nad ranem lokującego się nad południowo wschodnimi akwenami Bałtyku i przylegającymi do nich krajami bałtyckimi oraz Obwodu Kaliningradzkiego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Natomiast zokludowany front chłodny, wyrzucony siłą odśrodkową na jego peryferia, lokuje się od zachodnich akwenów Morza Czarnego w kierunku północnym przez centralną Ukrainę, pogranicze Rosji i Białorusi, a dalej na zachód przez Zatokę Fińską i Estonię nad środkowe akweny Bałtyku i Wyspy Alandzkie, a stąd w kierunku południowym, na południową Szwecję i zachodni Bałtyk, a po jego południowej stronie nad nasze dzielnice północne (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Nad naszym krajem, w strefie frontowej utrzymują się jednostajne opady mokrego śniegu, w dzielnicach centralnych rozproszone przelotne opady śniegu, natomiast na pozostałym obszarze, także opady przelotne śniegu, ale o większej intensywności i bardziej zwarte (www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ ). Pod tym zwartym zachmurzeniem, a na krańcach wschodnich po dużym warstwowo kłębiastym (Sc), temperatura zawiera się w interwale od +1 stopnia do -1 stopnia, natomiast wyraźnie cieplejsze pozostaje wybrzeże z temperaturą 1, 2 stopnie, w górach kilku stopniowy mróz. Przed frontem wiatr południowo zachodni, a na zachodzie kraju zachodni, przeważnie w interwale 15, 25 km/godz., w pasie wybrzeża północno zachodni, przeważnie 30, 50 km/godz., tutaj porywisty, w porywach do 50, 60 km/godz., a nad Bałtykiem wyraźnie silniejszy, do 90 km/godz.
To nad ranem, a w ciągu dnia, ośrodek niżowy opuszczać będzie stosunkowo ciepłe wody południowego Bałtyku, kierując się nad Żuławy i Warmię, a w porze nocnej nad Mazowsze i Lubelszczyznę, z tendencją do wypełniania się zimnym powietrzem arktycznym. Nadal, pomimo wypełniania się niżu, utrzymywać się będzie duży gradient baryczny, przejściowo nawet zwiększający się z powodu nasuwania się od zachodu wyżu atlantyckiego. Wiatr będzie się wzmagał, w porywach sięgający nawet 70, 90 km/godz., nad Bałtykiem sztorm. Temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa od tzw. termometrycznej, utrzymującej się na poziomie nocnej, balansującej wokół zera, od małego minusa do małego plusa, głównie na Pomorzu i wybrzeżu. Nadal dominować będzie całkowite zachmurzenie opadowe, z opadami mokrego śniegu o charakterze przelotnym, ale w strefie frontowej także z opadami jednostajnymi. W drugiej połowie dnia w pasie wybrzeża oraz na Warmii spodziewane są opady przelotne deszczu ze śniegiem, a pomiędzy nimi także przejaśnienia. Zatem przed nami dzień z pogodą dynamiczną, a w tym z dokuczliwymi opadami i silnym, porywistym wiatrem, znacznie obniżającym temperaturę odczuwalną, zawiewającym stosownie do pola barycznego. Na wschodzie południowo zachodniego, na zachodzie przechodzącego na północno zachodni, w dzielnicach środkowych zachodni, a na północy kraju dostającej się w północną część niżu, północny i północno wschodni.
W porze nocnej, wraz z przesuwaniem się niżu wypełniającego się zimnym powietrzem, po jego północnej stronie ustępować będą opady z nim związane, znad Warmii, Mazur, Suwalszczyzny, a także znad Żuław, Kaszub, Kociewia, po Kujawy, a w drugiej części nocy także znad północnego Mazowsza i całej Białostocczyzny, tutaj też wyraźnie słabnąc będzie wiatr. Natomiast nad wybrzeżu i w Zatoce Gdańskiej, przy napływie nieco cieplejszego powietrza znad Bałtyku na mały plus, spodziewane są opady deszczu, a na Pomorzu deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju utrzymają się opady śniegu o charakterze przelotnym i lekki mróz, w obszarach górskich wyraźnie zimniej.
Jutro kontynuowany będzie proces przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału. Wspomniany niż po opuszczeniu naszego kraju wejdzie nad Wołyń i tam zaniknie, ale w polu geopotencjału nadal pozostanie z tendencją do kierowania się na północny wschód. W tej sytuacji na wschodzie kraju zmniejszy się gradient baryczny i wyraźnie osłabnie wiatr północno zachodni i północny. Na pozostałym obszarze kraju nadal utrzymywać się będzie duży gradient baryczny, generujący silny i porywisty wiatr północno zachodni, w porywach dochodzący do 50, 70 km/godz. Wraz z postępującą przebudową pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, stopniowo wypierane będą opady śniegu i śniegu z deszczem znad Pomorza, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Natomiast nasuwać się będą nad Warmię, Mazury, Suwalszczyznę, Mazowsze i Podlasie. Nadal padać będzie na południu kraju, powodując znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Temperatura bez istotnych zmian, w pasie wybrzeża i na południowych skłonach Pomorza i Kujawach na małym plusie.
Natomiast w porze nocnej spodziewane są duże rozpogodzenia na Pomorzu, w północnej Wielkopolsce, a przejściowo na Warmii i Mazurach, a także na północno zachodnim Mazowszu, spodziewane są duże rozpogodzenia, sprzyjające nocnym spadkom temperatury.
Jarosław Olędzki,
11 stycznia 2024r., godz. 7.30