Komentarz synoptyka: 2025-01-13

Po dynamicznych zmianach procesów pogodowych w pierwszej dekadzie stycznia, nadchodzi okres względnego ich spowolnienia i uspokojenia. Sprawi to rozbudowujący się nad nami od zachodu układ wyżowy z centrum 1043 hPa nad Niemcami, obejmujący zachodnią część kontynentu po Zatokę Biskajską i Atlantyk oraz Morze Czarne i Bałkany na południowym wschodzie; układy chmurowe północno atlantyckich frontów i układów niżowych opływają antycyklonalnie ten układ, wędrując na północny wschód, jak to można obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i częściowo na zobrazowaniach radarowych Eumetnet Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Jak pokazują nie tylko nasze mapy prognostyczne układ wyżowy powoli migruje na południe, a strefa frontu ciepłego od północy będzie nadciągać nad nasz obszar z opadami śniegu, przechodzące w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Nie zawsze pogoda w wyżu, nawet o tak wysokich wartościach z jakie występują obecnie, musi oznaczać piękną, słoneczną aurę. Dzisiaj przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie przez podinwersyjne chmury dolnego piętra, na południu oczekiwać należy dużego zachmurzenia z opadami śniegu. Po nocnych spadkach temperatury nieco poniżej 0°C, na zachodzie rzędu -4°C (-7,4°C w Szczecinku – dane IMGW- z godz. 5.00) w dzień wzrośnie ona do 0/-2°C, nad morzem 1-2°C. Umiarkowany, w górach i nad morzem silniejszy i porywisty wiatr północno zachodni obniżać jednak będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną.

Jak intensywna jest inwersja osiadania w rozbudowującym się wyżu możemy obserwować na przykładzie diagramu aerologicznego z Wrocławia: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . Krótko operujące i nisko nad horyzontem promieniowanie słoneczne w dzień nie jest w stanie zniwelować takiej inwersji; prognostyczne mapy zachmurzenia niskiego pokazują ich istnienie w ciągu dnia, podobnie jak brak chmur piętra średniego i wysokiego w terminach zbliżonych do sondażu.

Jak pokazują mapy prognostyczne ECMWF topografii względnej 500 – 1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202501130000&projection=opencharts_europe&valid_time=202501130000 najbliższe dni charakteryzować się będą napływem względnie ciepłych i wilgotnych mas powietrza w zachodniej cyrkulacji strefowej, zapewniając łagodny przebieg pogody w najbliższym tygodniu.

Ryszard Klejnowski

13 stycznia 2025 roku, poniedziałek; 7:10

Udostępnij artykuł