Komentarz synoptyka: 2025-01-15

Wspomniana w poprzednim komentarzu zatoka niżowa z frontem ciepłym, prowadzącym opady mokrego śniegu, przesuwająca się od północnego zachodu w kierunku południowo wschodnim, nad ranem lokowała się nad naszymi dzielnicami południowo wschodnimi (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), z wyraźną tendencją do opuszczania naszego kraju (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=44103 ). Za tym frontem napłynęła ciepła i zarazem wilgotna masa powietrza polarnego z niskimi chmurami warstwowymi (St) oraz lokalnie utrzymującymi się mgłami na północy, zachodzie i południowym wschodzie kraju, ograniczającymi widzialność do 100, 400 metrów, a także z silnym zamgleniem. Za frontem lokalnie utrzymują się rozproszone opady śniegu, a znad Obwodu Kaliningradzkiego nasuwają się nad Mazury rozproszone opady deszczu (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat ). Warto zwrócić uwagę na satelitarne obrazy zachmurzenia, na których doskonale widać strefę zachmurzenia frontowego przesuwającego się od południowego zachodu na północny wschód, a niskie chmury Sc, ze wspomnianymi opadami deszczu, od północnego wschodu na południowy zachód, po południowo wschodniej stronie rozległego wału wyżowego. Wał ten rozpościera się od zachodnich akwenów Morza Barentsa przez całą Skandynawię, Morze Północne, po Bretanię gdzie lokuje się centrum wyżu z ciśnieniem 1036 hPa, a drugie jego centrum z ciśnieniem 1035 hPa na północnym pograniczu Portugalii i północno zachodniej Hiszpanii. Dalej rozpościera się przez Atlantyk do Kuby i Wielkich Antyli. Natomiast od Bretanii w kierunku wschodnim, przez Morze Czarne i Kaukaz rozciąga się drugi wał wyżowy (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). To pomiędzy tymi dwoma wałami wysokiego ciśnienia lokuje się zatoka niżowa związana z niżem 990 hPa znad północnej Rosji. Od tego niżu, w kierunku zachodnim, przez Zatokę Fińską i Wyspy Alandzkie lokuje się zatoka z frontem chłodnym.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia wspomniana zatoka niżowa będzie stopniowo wypierana na południowy wschód, przez rozbudowujący się wał wyżowy w kierunku wschodnim. W godzinach południowych jego oś osiągnie rubież: Zatoka Fińska i wielkie jeziora rosyjskie, Łagoda i Onega. Zatem będziemy w obszarze zwiększającego się ciśnienia, ale nadal pod zwartym zachmurzeniem podinwersyjnym, głównie przez niskie chmury warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc). Lokalnie mogą utrzymywać się mgły oraz słabe opady mżawki, a na południowym wschodzie, zwłaszcza w górach spodziewane są opady mokrego śniegu, a na podgórzach opady śniegu z deszczem. Wiatr słaby i umiarkowany z sektora północnego, ale przed frontem, północo zachodni, także umiarkowany. Temperatura ułożona strefowo, w najcieplejszej porze dnia, od najwyższej około 4 stopni, lokalnie nawet 5 stopni w pasie wybrzeża, do 1, 2 stopni na Śląsku, a około zera w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu.

W porze nocnej kontynuowany będzie proces przebudowy pola ciśnienia. Ośrodek wyżowy z ciśnieniem 1037 hPa przesuwać będzie się nad Niemcy, a jego wspomniany wyżej klin, będzie przesuwał się w kierunku południowym, tak jak wskazówki zegara w prawo. Na przełomie nocy i dnia, centrum wyżu lokować się będzie nad Saksonią, a jego klin nad nasze południe, a dalej nad Podole i Bukowinę. Wiatr nadal słaby, zmieniać będzie kierunek na zachodni, a lokalnie na południu kraju może być cisza wiatrowa. Nadal utrzyma się tzw. kompleks pogody dnia ubiegłego, charakterystyczny dla późnej jesieni, z niskimi chmurami warstwowymi (St) oraz mgłami, lokalnie roszącymi oraz z opadami mżawki. Nasz model nadal prognozuje słabe opady śniegu w Karpatach. Temperatura wyrównana, około jednego stopnia i zera, najchłodniej będzie w obszarach górskich i na Pogórzu Karpackim na małym minusie, ale w górach lekki mróz.

Jutro w rozkładzie ciśnienia bez istotnych zmian, ale w pogodzie spodziewane, zwłaszcza w dzielnicach północnych, zaznaczać się będzie zmniejszająca się wilgotność powietrza. Ustępować będą mgły i silne zamglenia, a miejscami spodziewane jest tzw. „pęknięcie” chmur warstwowych i pokaże się błękit nieba. Podobne zjawisko spodziewane jest także w górach. Po północnej stronie wyżu otworzy się droga dla napływu cieplejszego powietrza polarnego. W tej sytuacji temperatura będzie ułożona strefowo od najwyższej, a na poziomie około 4, 5 stopni na Pomorzu północnym oraz na Ziemi Lubuskiej. Na pozostałym obszarze stopniowo obniżająca się w kierunku południowo wschodnim do około jednego stopnia. W górach nadal lekki mróz.


Jarosław Olędzki,
15 stycznia 2024r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł