Komentarz synoptyka: 2025-01-16

Układem barycznym wywierającym bezpośredni wpływ na utrzymujące się warunki pogodowe nadal pozostaje potężny wyż pochodzenia morskiego, a obecnie lokujący się nad Europą, od północnego Uralu po zachodnią Rosję, Białoruś, nasz kraj, nad środkowe Niemcy, gdzie lokuje się jego centrum z ciśnieniem 1036 hPa. Dalej na południowy zachód mniej więcej na pograniczu kontynentu i oceanu aż po Kubę. Po za tym, innym klinem skierowanym na południowy wschód sięga pod Bałkany i łączy się z wyżem znad Turcji. Po jego zachodniej stronie lokują się kolejne układy niskiego ciśnienia, połączone ze sobą głównym frontem atmosferycznym, opływające wyż w kierunku północno wschodnim, w wysokie szerokości geograficzne (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Taki układ baryczny, nieznacznie zmieniający swoje położenie i kształt utrzyma się przez kilka następnych dni.

Po wczorajszej adwekcji cieplejszego powietrza polarnego oraz całkowitego zachmurzenia niskimi chmurami warstwowymi (St), mamy stosunkowo ciepłą noc z temperaturą o godzinie piątej, od małego plusa na południowym wschodzie i lokalnie na Pomorzu do ciepłego Dolnego Śląska, z temperaturą około trzech stopni. Natomiast w Karpatach lokalnie jeszcze lekki mróz, w Zakopanem -2,4ºC, a w Lesku -1,6ºC. Na Pomorzu i Żuławach oraz w Karpatach utrzymują się mgły ograniczające widzialność od 100 do 700 metrów. Wiatr z sektora zachodniego, przeważnie słaby, nieco żwawszy w dzielnicach północnych. Nadal jesteśmy w obszarze wysokiego ciśnienia od 1032 hPa na północnym wschodzie do 1037 hPa na południowym zachodzie. Przy tym ciśnieniu i słabym wietrze, w ciepłej porze roku mielibyśmy pogodę słoneczną i ciepłą, a obecna aura bardziej przypomina późną jesień, a niżeli środek zimy. To efekt adwekcji stosunkowo ciepłego powietrza polarnego o cechach morskich, napływającego do nas znad północnych Niemiec oraz znad południowych akwenów Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i ciepłych wód południowego Bałtyku (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ).

W ciągu dnia nadal utrzymywać się będzie całkowite zachmurzenie przez chmury warstwowe (St), z których możliwe są opady mżawki, a na wyniesieniach terenowych, słabego śniegu lub śniegu z drobnym deszczem. Natomiast w wyższych partiach gór, powyżej inwersji temperatury (około 1 km), bezchmurne niebo. To w warstwie przyziemnej, a w swobodnej troposferze, już od północnego wschodu nasuwają się chmury piętra wysokiego Cirrus, zwiastuny frontu ciepłego, lokującego się nad zachodnią Rosją i Białorusią. Nieco później znad Bałtyku nasuwać się będą bezopadowe chmury piętra średniego. Wiatr nadal z sektora zachodniego słaby i umiarkowany. Temperatura rozłożona mniej więcej po przekątnej od północnego zachodu na południowy wschód, odpowiednio od 4, 5 stopni na północnym zachodzie do około jednego stopnia na południowym wschodzie, w górach jeszcze ujemna.

Nadchodząca noc nadal pochmurna z wyjątkiem obszarów górskich i przedgórskich, tutaj spodziewane są znaczne spadki temperatury, nawet do -5, -6 stopni, a na wyżynach do -1, -2 stopnie. Pod całkowitym zachmurzeniem na małym plusie. Wiatr nadal slaby z sektora zachodniego.

W ciągu najbliższej doby wspomniany ośrodek wyżowy przemieści się nad Węgry, a jego klin skieruje na północny zachód, lokując się nad naszymi dzielnicami południowymi. Na znacznym obszarze kraju nadal utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. W górach i przedgórzach większe rozpogodzenia i śladowe zachmurzenie przez chmury piętra średniego i wysokiego Umiarkowany wiatr stopniowo zmieniać będzie kierunek na północno zachodni, a na zachodzie kraju słaby z sektora południowo zachodniego. Temperatura nadal rozłożona po przekątnej od południowo wschodniego na północny zachód, od około jednego stopnia na południowym wschodzie, do około 4, 5 stopni na rozległym północnym zachodzie.


Jarosław Olędzki,
16 stycznia 2024r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł