Komentarz synoptyka: 2025-01-18
Wyż nad Europą trzyma się mocno, rozciągając się od Turcji i Bałkanów na południowym wschodzie po Szkocję i Bałtyk na północy oraz Półwysep Iberyjski na południowym zachodzie. Nad Morzem Śródziemnym panuje aktywny niż z burzami i intensywnymi opadami między innymi na Krecie i Sycylii; atlantyckie układy chmurowe niżów i frontów opływają cyklonalnie na północ, nad Półwysep Skandynawski wyż, którego centrum 1041 hPa zalega nad Węgrami. Zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd ilustrują niewielka dynamikę procesów atmosferycznych nad centralnymi regionami kontynentu i ich większą aktywność nad Atlantykiem i regionem śródziemnomorskim. Zgodnie nie tylko z naszymi prognozami numerycznymi taka sytuacja baryczna, z niewielkimi zmianami utrzyma się przez kilka najbliższych dni (i nocy też). W ramach tych zmian dzisiaj i jutro obejmować nas będzie powoli słabnący, przemieszczający się na południowy wschód wyż, w którego centrum znajdziemy się jutro. Nie zmieni to zasadniczo charakteru pogody.
Podobnie jak w ostatnich dniach nad naszym krajem panują dwa odmienne typy aury: pogodnej z umiarkowanym lub niewielkim zachmurzeniem w południowej, niemal jego połowie i zakrytą gęstą powłoką podinwersyjnych chmur Stratus i Stratocumulus dolnego piętra północ, tam też możliwe przejaśnienia. Jak intensywna jest inwersja osiadania w wyżu, której towarzyszy adwekcja ciepłej masy polarnej morskiej z północnego zachodu świadczy diagram aerologiczny z Łeby: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2025&MONTH=01&FROM=1800&TO=1800&STNM=12120 .
Wyżowa inwersja temperatury, duża wilgotność powietrza oraz słaby wiatr w mało gradientowym polu ciśnienia oraz nocne spadki temperatury to czynniki sprzyjające powstawaniu mgły i zamglenia. Minionej nocy zanotowano jw. Niemal w całym kraju, na południu, gdzie temperatura spadła kilka stopni poniżej zera była możliwa była mgła marznąca, powodująca śliskość podłoża. W dzień temperatura wzrośnie do 3/5°C w regionach południowych, nieco chłodniej będzie na północy; tak mgła i zamglenie mogą utrzymywać się przez cała dobę. Słaby wiatr z kierunków zmiennych, głównie zachodnich obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną, jednocześnie sprzyjać będzie koncentracji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych.
Najbliższa noc również ze spadkami temperatury poniżej zera, z mgłą i zamgleniem, w dzień pogodniej i cieplej, jednak słabsza widzialność powodowana mgłą i zamgleniem utrzymywać się będzie całą dobę. W horyzoncie czasowym naszych (również innych) prognoz numerycznych nie widać zdecydowanych oznak mroźnej i śnieżnej zimy.
Ryszard Klejnowski
18 stycznia 2025 roku, sobota; 7:15