Komentarz synoptyka: 2025-01-19
Niewielkie zmiany sytuacji barycznej nad kontynentem oznaczają również niewielkie zamiany pogody w naszym kraju. Podobni jak w ostatnich dniach wyż zalegający nad centralnymi regionami kontynentu rozciąga się od Turcji i Bałkanów po Skanię i Wyspy Brytyjskie na północy, jego oś wielka przyjmuje południkową orientację Układy chmurowe frontów i atlantyckich niżów opływają wyż, kierując się na północny wschód, nad Półwysep Skandynawski. Również aktywny niż śródziemnomorski dryfuje na zachód, zgodnie ze strumieniem sterującym w środkowej troposferze: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Główne centrum 1035 hPa nadal znajduje się nad Węgrami, wtórne centrum zalegające wczoraj nad Polską migruje powoli na południowy wschód.
Warto zwrócić na przebudowę pola barycznego na poziomie 500 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202501181200&projection=opencharts_europe&valid_time=202501191800
. Nad naszym regionem powstaje charakterystyczny układ Ω, tworzony przez klin wyżu w polu geopotencjału, z osią od Bałkanów po Skanię i dwa niże – jeden wspomnianym już śródziemnomorski, drugi nad północno zachodnią Rosją. Skutkować to będzie kierowaniem po południowo zachodniej krawędzie układu cieplejszych mas powietrza z południa. Odczujemy to w drugiej połowie tygodnia, gdy zanotujemy temperaturę 6-8°C. Zwróćmy też uwagę na nietypowy przebieg prądu strumieniowego, który z prędkością rzędu 260 km/h przebiega nad Półwyspem Skandynawskim: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/#tab-9612 .
Podobnie jak wczoraj obserwować będziemy dwa obszary o odmiennej aurze. W południowej połowie kraju przeważać słoneczna pogoda z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, na północy dużym przez podinwersyjne chmury dolnego piętra z możliwymi opadami mżawki. Po nocnych spadkach temperatury do -2/-5°C na południu i w centrum oraz +1/+3°C na północnym wschodzie w dzień temperatura wzrośnie do +2/+4°C na północy i 4/6°C na południu.
Duża wilgotność powietrza, silna inwersja temperatury, np. Łeba: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE700&YEAR=2025&MONTH=01&FROM=1900&TO=1900&STNM=12120 oraz mały gradient ciśnienia w wyżu sprzyjają powstawaniu mgły i zamglenia, ograniczających widzialność nawet do 100 m. Miejscami, szczególnie na północy mgła i zamglenie utrzymywać się będą przez całą dobę, intensyfikując się wieczorem i w nocy. W rejonach, gdzie temperatura spadła poniżej zera, podobnie jak temperatura podłoża, mgła może zamarzać powodując śliskość, niebezpieczną dla ruchu kołowego i pieszego. Prognoza temperatury podłoża dostępna jest na naszych mapach prognostycznych.
W kalendarzu nietypowych świąt znajdujemy, że dzisiaj jest Światowy Dzień Śniegu. Jak to jest ze śniegiem w naszym kraju znajdziemy w serwisie IMGW-PIB: res4.imgw.pl/products/hydro/monitor-lite-products/Pokrywa_sniezna.pdf
Mapa zasięgu pokrywy śnieżnej w Europie wczoraj, 18 stycznia, opracowywana codziennie przez Centrum Badań Kosmicznych PAN dostępna jest na: zoz.cbk.waw.pl/images/stories/snow/mapa_duza.png .
Ryszard Klejnowski
19 stycznia 2025 roku; 7:00