Komentarz synoptyka: 2025-01-20

Na przełomie nocy i dnia mamy dwa typy pogody, z bezchmurnym niebem na południu i zachodzie kraju oraz w pasie wybrzeża i całkowitym niskim zachmurzeniem warstwowym (St) oraz mgłami ograniczającymi widzialność do 100, 600 metrów na pozostałym obszarze kraju, a lokalnie w Małopolsce i na wschodniej kielecczyźnie (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=7637 ). Temperatura ujemna, przeważnie na małym minusie (-1, -3 stopnie), natomiast chłodniejszy pozostaje nasz południowy wschód, przeważnie -3, -4 stopnie, a w Sandomierzu -5ºC, a w Kielcach zarejestrowano -6,2 ºC, ale w nieodległym Wieluniu zarejestrowano zero, zero także zarejestrowano na Helu. Wiatr przeważnie południowo wschodni od 5-ciu, do 10-ciiu km/godz., nieco żwawszy na wybrzeżu. Na wschodzie kraju południowo wschodni, przeważnie 4 km/godz., lokalnie cisza wiatrowa. Stosunkowo cienka warstwa powietrza jest mocno wychłodzona w stosunku do warstwy będącej w swobodnej troposferze z temperaturą dwucyfrową, zarejestrowaną o godz. 00 UTC na stacjach aerologicznych. W Legionowie od około 500 metrów do około 1500 m, odpowiednio od 11,6, 12,6 i 10,6ºC, we Wrocławiu od 350 m do 1050 m z temperaturą od 11,6 przez 12,2 po 11,6ºC, w Greifswaldzie odpowiednio od około 150 m do 1245 m, od 10,6ºC na wysokości 164 m, przez 12,2ºC na wysokości 357 m do 10ºC na wysokości 1245 m.

Sygnalizowana w poprzednim komentarzu przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w całej swobodnej troposferze jest kontynuowana, poprzez przesuwanie się w kierunku wschodnim potężnego wału wyżowego z ośrodkami 1025 hPa nad południową Skandynawią, a drugiego nad Węgrami z ciśnieniem 1031 hPa, a dalej nad Kretę w stronę Egiptu (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Już w godzinach południowych jego oś przesunie się na rubież: środkowa Skandynawia (1030 hPa), kraje bałtyckie, Białoruś, Ukraina, Rumunia, Morze Czarne (1027 hPa), natomiast bez istotnych zmian nad Kretą i Egiptem. W porze nocnej przesunie się nad północną Szwecję i środkową Finlandię, z niezmiennym ciśnieniem 1030 hPa, a dalej przez zachodnią Rosję po Morze Czarne i Turcję. Z kolei w swobodnej troposferze też postępować będzie istotna zmiana. Układ „Ω” z przewężeniem od Kaukazu przez Półwysep Azji Mniejszej, Cypr, Kretę po Baleary, będzie powoli redukowany, przyjmując formę klina wyżowego (www.wetter3.de/animation.html ).

Taka przebudowa ciśnienia i pola geopotencjału spowoduje postępującą zmianę napływu powietrza nad nasz kraj na południowo zachodni w całej troposferze. Ciśnienie będzie się obniżało, a na przełomie dnia i nocy, znad Niemiec nasuwać się będzie zatoka niżowa z mało aktywnym frontem starej okluzji, obecnie lokującym się na rubieży: zachodnie Bałkany, Austria, środkowe Niemcy, północna Francja, Belgia, po południową Anglię (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Pod jego naporem stopniowo ustępować będzie wspomniane pełne zachmurzenie warstwowe i ustępować będą mgły. Na pozostałym obszarze dominować będzie bezchmurne niebo, ale już w godzinach południowych znad Czech, Saksonii i Łużyc nasuwać się będzie zachmurzenie piętra wysokiego (Ci), stopniowo dość szybko przesuwające się kierunku północno wschodnim, które łączyć się będzie z takimi chmurami znad dzielnic północno wschodnich w strefie innego frontu ciepłego. Wiatr już na całym obszarze kraju południowo wschodni, slaby, a w obszarach górskich umiarkowany do silnego, porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz., lokalnie na Dolnym Śląsku nawet do 80, 90 km/h. Według naszego modelu temperatura w najcieplejszej porze dnia, przy niemal bezchmurnym niebem 5, 6 stopni, a na Dolnym Śląsku nawet do 7-miu stopni. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, pod wspomnianym wyżej zachmurzeniem podinwersyjnym, ale także pod nasuwającym się frontowym, bezopadowym zachmurzeniem piętra wysokiego oraz średniego w strefie uaktywniającego się frontu ciepłego związanego z niżem atlantyckim, lokującym się nad Atlantykiem pomiędzy Islandią i Szkocją.

Nasuwające się od południowego zachodu chmury frontowe, związane z niżem znad Morza Śródziemnego, a wcześniej znad Bałkanów, są już mocno osuszone, nie można liczyć na większe opady deszczu. Jutro, niemal równocześnie znad Niemiec nasuwać się będą słabe opady śniegu związane ze wspomnianym niżem atlantyckim. Zatem czeka nas pogoda pochmurna i wilgotna. Po nocnych spadkach temperatury nieco poniżej zera, dzień w najcieplejszej porze z lekkim mrozem na Pomorzu przy wspomnianych opadach. Na pozostałym obszarze dodatnia, przeważnie 3, 5 stopni, nieco cieplej na południowym wschodzie, nawet może być 7, 8 stopni.


Jarosław Olędzki,
20 stycznia 2024r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł