Komentarz synoptyka: 2025-02-06

Niemal cały kontynent europejski, z wyjątkiem Półwyspu Skandynawskiego, objęty jest antycyklonalna cyrkulacją wyżu z centrum 1045 hPa nad Wyspami Brytyjskimi; brytyjski układ łączy się wałem podwyższonego ciśnienia z potężnym wyżem syberyjskim, ciśnienie w centrum którego osiąga 1060 hPa. Nad północnym Atlantykiem i Grenlandią rozwijają się kolejne układy niżowe, których strefy zachmurzenia są dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . W godzinach nocnych nad naszym obszarem przemieszczała się płytka zatoką niżów około polarnych z mało aktywnym frontem okluzji: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 .

Wyż brytyjski jest układem dynamicznym. Przemieszcza się na północny wschód, nad Półwysep Skandynawski, by już jutro „osiąść” nad Zatoką Fińską i północnym regionami Rosji. Znajdziemy się zatem na południowo zachodnich jego peryferiach, co skutkować będzie zmianą kierunków napływu mas powietrza z północno zachodnich na wschodnie. Możemy to obserwować na naszych prognostycznych mapach temperatury i linii prądu oraz meteorogramach. Taki układ cyrkulacji, również w dolnej połowie troposfery sprawia, że chłodne powietrze napłynie do nas nie tylko w dolnej warstwie, lecz całym przekroju środkowej troposfery. Dobrze ilustrują to prognostyczne mapy topografii względnej 500/1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202502051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202502060900 .

Tak wyniki naszego modelu mezoskalowego, jak i wyniki modeli o większych horyzoncie czasowym i przestrzennym wskazują, że antycyklonalna cyrkulacja nad naszym regionem utrzymywać się będzie przynajmniej do połowy miesiąca. Ponieważ napływać będzie powietrze polarne kontynentalne, nie arktyczne, oczekiwać możemy względnie łagodnej, zimowej aury, z jednocyfrowymi spadkami temperatury nocą i kilkustopniowej dodatniej w okolicach 0°C w dzień, przy na ogół słonecznej aurze.

Dzisiaj niestety, przeważać będzie duże zachmurzenie z możliwymi lokalnie przejaśnieniami oraz opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, w górach i na północnym wschodzie śniegu. W całym kraju, szczególnie na południu wystąpią liczne mgły i zamglenia, utrzymujące się do godzin południowych. Po nocnych spadkach temperatury w dzień temperatura maksymalna wzrośnie do 1-3°C na wschodzie i 4-5°C na pozostałym obszarze, chłodniej w obszarach podgórskich i w górach. Słaby lub umiarkowany wiatr nie będzie zbytnio obniżać odczucia temperatury, ciśnienie osiągnie lub przekroczy 1040 hPa, na północnym wschodzie 1045 hPa.

W nocy i od jutra należy oczekiwać spadku temperatury w okolice 0°C, a silny i porywisty południowo wschodni wiatr może obniżać temperaturę odczuwalną nawet o 5°C. Nocne opady śniegu i śniegu z deszczem przemieszczać się będą jutro na północny zachód, zanikając na wschodzie. Na drogach i chodnikach może być ślisko.

To zapewnie zmiany klimatu powodują, że niektóre ludowe porzekadła o pogodzie się nie sprawdzają, jak np. „Na dzień świętej Doroty, ma być śniegu nad płoty”. A brak śniegu zimą, to problemy dla hydrologii, roślinnej wegetacji wiosną i wielu innych dziedzin.

Ryszard Klejnowski

6 lutego, czwartek, 37 dzień 2025 roku: 7:00

Udostępnij artykuł