Komentarz synoptyka: 2025-02-08

Pogodę w Polsce kształtuje rozległy wyż znad zachodniej Rosji, który zaczął już nieznacznie słabnąć i ciśnienie w jego centrum wynosi obecnie ok. 1055 hPa. Wyż ten swoim obszarem obejmuje znaczną część Europy, a na jego skraju, na Atlantyku i Morzu Śródziemnym, znajdują się „opasające” go systemy frontów atmosferycznych. Strefy zachmurzenia związane z tymi frontami obserwować możemy na zobrazowaniach satelitarnych na stronie: www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html. Zauważyć tam również możemy jak w związku z panowaniem wyżu w naszym regionie zachmurzenia jest już mniej i w ciągu dnia niebo będzie się wciąż rozpogadzać, choć na zachodzie kraju zostanie go więcej.

Odmiennie ma się sytuacja w wyższych warstwach troposfery, gdzie pole geopotencjału jest mniej stabilne i ulega ciągłej przebudowie. Tam obszar panowania wyżu jest mniejszy i Polska znajduje się obecnie między tym wyżem od wschodu, a zatoką niżową od zachodu. Taki układ sprawia, że do zachodniej części kraju dociera z południowego zachodu wilgotniejsze i cieplejsze powietrze polarne, podczas gdy powietrze docierające do wschodniej części kraju z południowego wschodu jest chłodniejsze i suchsze ze względu na kontynentalne pochodzenie. W związku z tym temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie kraju wyniesie jedynie +1°C do +2°C, a na zachodzie od +4°C, +5°C do nawet +6°C na południowym zachodzie w rejonie Niziny Śląskiej. Nocą również Polska podzielona będzie na chłodniejszy wschód z temperaturą minimalną -2°C do -4°C i cieplejsze centrum i zachód kraju, gdzie temperatura powietrza spadnie przeważnie do 0°C, -1°C.

Wiatr w całym kraju powieje z kierunków południowo-wschodnich z prędkością przeważnie umiarkowaną, choć w rejonie gór będzie słabszy, a w centrum mogą wystąpić porywy do 50-60 km/h. Nocą, w związku ze zmniejszeniem się gradientu barycznego, wiatr w całym kraju osłabnie.

Aleksandra Kulpińska, 08 lutego 2025 r.

Udostępnij artykuł