Komentarz synoptyka: 2025-02-10

Chciałbym podzielić się uwagą na trzy ciekawostki z wczorajszego dnia, dotyczące temperatury maksymalnej, na północno wschodnich krańcach kraju i południowo wschodnich obszarach Karpat Wschodnich, a także w Sudetach, na Śląsku i w dzielnicach centralnych. Nad Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną, temperatura maksymalna sięgnęła zaledwie od -2,5ºC w Olsztynie, do -3,6ºC Kętrzynie, po minimalnej -6,0ºC na obu stacjach meteorologicznych, pod nasuwającym się znad Białorusi zachmurzeniem warstwowym (St) i warstwowo kłębiastym (Sc). Natomiast na najcieplejszym obszarze Karpat Wschodnich, najwyższe wartości temperatury zarejestrowano w: Nowym Sączu 10,6ºC, przy wilgotności względnej zaledwie 24,1%, i przy występujących zjawiskach fenowych. W Lesku 9,1ºC, w Krośnie 8,6ºC, w Tarnowie 7,1ºC, a w Zakopanem 7,5ºC, także przy zjawiskach fenowych. Podobnie też było w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, we Wrocławiu temperatura maksymalna sięgnęła 7,5ºC, w Jelenie Górze 7,4ºC, w Legnicy 6,3ºC i w Kłodzku 6,0ºC. To wysokie temperatury, a pod wspomnianym we wczorajszym komentarzu bezopadowym zachmurzeniem frontowym warstwowym (St) i warstwowo-kłębiastym (Sc), temperatura oscylowała wokół zera, na małym minusie i na małym plusie, w pasie od Zatoki Gdańskiej i Żuław aż po północne obszary województwa śląskiego i województwa Małopolskiego.

To było wczoraj, a w mijającej nocy kontrast termiczny zwiększył się do około 10, 11 stopni, pomiędzy zimnym wschodem, z temperaturą zbliżoną do -10ºC, po -9,6ºC w Białymstoku, Siedlcach i Zamościu o godzinie 4-tej i w najcieplejszym pasie zachmurzenia frontowego przez niskie chmury warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc) od Górnego Śląska z temperaturą dodatnią, w Katowicach 0,8ºC i 0,5ºC w Bielsku-Białej, w Wielkopolsce na małym minusie, w Kaliszu -0,1ºC, w Poznaniu -0,3ºC, a w rejonie Zalewu Szczecińskiego na małym plusie, w Świnoujściu 1,1ºC, a w Szczecinie 0,3ºC. Stosunkowo ciepły pozostawał pas wybrzeża z temperaturą na małym minusie, natomiast na pozostałym obszarze kraju temperatura ujemna, przeważnie -6, -7ºC na rozległym wschodzie i około -4ºC na zachodzie. To efekt napływu zimnego powietrza prosto znad Białorusi i Ukrainy, zaciąganego znad sąsiadującymi z nimi obszarów zachodniej Rosji (Obwody: Pskowski, Twerski, Smoleński, Briański i Kurski), przy braku istotnego zachmurzenia i słabego wiatru wschodniego.

Po zimnej nocy, nie można oczekiwać ciepłego dnia w środku zimy, zwłaszcza z adwekcją wschodnią, z tendencją do przechodzenia na północno wschodnią z powodu postępującego przekształcania się pola ciśnienia w całej troposferze. Nadal układem barycznym wywierającym wpływ na przebieg zjawisk atmosferycznych pozostaje niezmiennie potężny i zarazem rozległy wyż kontynentalny, obejmujący swym zasięgiem niemal całe obszary Europy, a także przylegające do niej akweny Atlantyku aż po 30 stopnień długości geograficznej zachodniej i 47 równoleżnik szerokości geograficznej północnej.

Dzisiaj u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. Powoli wypierane będzie na zachód wspomniane, bezopadowe, frontowe zachmurzenie piętra niskiego (St i Sc), występującego pod silną inwersją temperatury zaczynającej się od poziomu 300, 500 metrów oraz chmury piętra średniego i wysokiego. Według naszego modelu temperatura od lekkiego mrozu na północnym wschodzie do 4, 6ºC na południowym zachodzie. Wiatr wschodni, przeważnie umiarkowany.

Już od godzin południowych wiatr zacznie zmieniać kierunek na północno wschodni i krótką drogą rozpocznie się napływ zimnego powietrza znad Obwodu Królewieckiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Na przełomie nocy i dnia temperatura na wschodzie kraju dwucyfrowa, nawet -12, -14 stopni, wyraźnie wyższa na zachodzie kraju, ale na minusie. Zatem czeka nas sucha zima, niekorzystnie wpływająca na oziminy.


Jarosław Olędzki,
10 lutego 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł