Komentarz synoptyka: 2025-02-12

Skandynawski wczoraj wyż, słabnąc przemieszcza się na południowy wschód nad Białoruś i Ukrainę, utrzymując jednak wysokie ciśnienie rzędu 1036 -1040 hPa. Strefa małoaktywnych niżów znad Niemiec i Francji migruje na północny wschód a ich przednia zatoka obejmuje stopniowo od południowego zachodu obszar naszego kraju: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 Strefę zachmurzenia związanych z nią frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd a opadów na zobrazowaniach radarowych z obszaru Europy: cdn.fmi.fi/demos/eumetnet-web-site-radar-animator/ Dokładniej strefy opadów nad naszym krajem na: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Nad północnym Atlantykiem formują się kolejne niże, ich przemieszczanie się nad kontynent będzie w najbliższych dniach blokowane przez regenerujący się wyż znad Rosji i Skandynawii. Nadal w całym przekroju troposfery obserwujemy nad północnymi regionami napływ chłodnego powietrza polarnego kontynentalnego ze wschodu, lecz już na południu zaznacza się w dolnych warstwach adwekcja cieplejszej masy z południowego wschodu. Nadal w całym przekroju troposfery obserwujemy silną inwersję osiadania, adiabatyczne nagrzewanie powoduje, że wilgotność powietrza jest niewielka, tylko w warstwie przyziemnej, pod inwersją jest rzędu 50%; wskaźnik PW (Precipitation Water) wynosi dla polskich diagramów od 2-5 mm: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 .

Zaobserwujemy dzisiaj sytuację pogodową odmienna od wczorajszej – pogodnie będzie w centrum i na północy, duże zachmurzenie wystąpi na południu, szczególnie na południowym zachodzie. Tam nasuwać się będzie strefa zachmurzenia frontowego, aż do wystąpienia w godzinach popołudniowych i w nocy opadów śniegu. Pierwsze słabe opady wystąpią w Sudetach już w godzinach przedpołudniowych. Jutro opady obejmą znaczną część kraju z wyjątkiem północnego wschodu, w nocy z czwartku na piątek poprószy w całym kraju.

Po nocnych spadkach temperatury od -9,8°C w Kielcach i +1,2°C w jeleniej Górze (dane IMGW-PIB z godz.6.00) maksymalna temperatura w dzień wzrośnie do 0/-3°C na północny i 2-4°C w centrum i na południu. Słaby lub umiarkowany południowo wschodni wiatr może obniżać temperaturę odczuwalną o 3-5°C.

Ryszard Klejnowski


12 lutego, środa, 43 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł