Komentarz synoptyka: 2025-02-13

Słaby, silnie meandrujący prąd strumieniowy występujący nad Atlantykiem i Europą powoduje wędrowanie ciepłych mas powietrza daleko na północ w rejonie Atlantyku i Europy zachodniej, a chłodnych mas powietrza na południe w rejonie Europy centralnej i wschodniej. W kolejnych dniach przy niemal zastygłym prądzie strumieniowym proces ten będzie postępował co przyczyni się do zejścia z północy chłodnych mas powietrza arktycznego, które sprowadzi do nas nie tylko mroźną, ale i śnieżną zimę.

Dziś wyż znajdujący się na pograniczu Rosji i Białorusi słabnie i zaczyna zanikać. Pogodę w całej Polsce kształtować już będzie płytki niż znad Niemiec, którego centrum w ciągu doby przejdzie przez obszar naszego kraju i przemieści się nad Białoruś. Związany z nim jest system okludujących się frontów atmosferycznych, na który składa się strefa frontu okluzji biegnąca od centra tego niżu do jego tylnej części oraz strefy frontu ciepłego i podążającego za nim frontu chłodnego zlokalizowane w południowej części tego niżu. W związku z przemieszczającymi się frontami atmosferycznymi oraz napływem z południowego zachodu morskiego powietrza polarnego zasobniejszego w wilgoć, niemal w całym kraju wystąpi dziś duże zachmurzenie z opadami śniegu i śniegu z deszczem, a pogodne niebo utrzyma się jedynie na północnym wschodzie Polski.

Powietrze polarno-morskie, ściągane z południowego zachodu przez opisany wyżej niż, jest nie tylko zasobniejsze w wilgoć ale również jest nieco cieplejsze od zalegającej na północnym wschodzie kraju masy kontynentalnego powietrza polarnego. Dlatego też maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia najwyższa będzie na południu, gdzie osiągnie +4°C do +6°C, a najniższa na północnym wschodzie, gdzie pomimo słonecznej pogody osiągnie jedynie +1°C do +2°C. Nocą na południowym wschodzie, znajdującym się w ciepłym wycinku niżu, minimalna temperatura powietrza spadnie tylko do +1°C, 0°C, a na pozostałym obszarze kraju będzie poniżej zera do -5°C, -7°C na północnym wschodzie. Wiatr będzie dziś przeważnie słaby do umiarkowanego o kierunku zmiennym, zależnym od położenia przemieszczającego się centra niżu.

Aleksandra Kulpińska, 13 lutego 2025 r.

Udostępnij artykuł